Palec trzaskający leczenie

Ból przy poruszaniu palem, charakterystyczny trzask i bolesne przeskakiwanie ścięgna przy zginaniu i prostowaniu? To prawdopodobnie tzw. palec trzaskający, czyli inaczej zakleszczające zapalenie ścięgien. Jakie są inne objawy? Jakie są przyczyny? W końcu, jak skutecznie leczyć trzaskający palec? Na te pytania odpowiada poniższy tekst.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Trzaskający palec – przyczyny

Nie do końca jasne są przyczyny rozwinięcia się tej dolegliwości. Specjaliści przypuszczają, że największą rolę w powstaniu schorzenia odgrywają urazy mechaniczne, jak również powtarzające się przeciążenia mięśni. Najczęściej z „trzaskającym palcem” borykają się muzycy grający na instrumentach, sportowcy, a także osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, które zwiększa ryzyko występowania omawianego schorzenia. W grupie ryzyka jak chodzi o wystąpienie trzaskającego palca są także osoby chorujące na cukrzycę lub dnę moczanową. Palec trzaskający to dolegliwość, która pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a narażone są na nią przeważnie panie po 40-stce.

Palec trzaskający objawy

W przypadku tego schorzenia stan zapalny pojawia się w pochewkach ścięgnistych i w troczkach zginaczy. Najczęstszymi objawami przy trzaskającym palcu są: bolesne przeskakiwanie ścięgna przy zginaniu albo prostowaniu palca, w trakcie ruchów słychać trzask, a ból powoduje, że nie da się normalnie ruszać palcem. Na palcu pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie jako skutek stanu zapalnego. Przy podstawie palca po stronie wewnętrznej dłoni pojawia się wyczuwalny guzek. Z czasem ruchy palcem są coraz bardziej ograniczone, a w zaawansowanym stadium palec może ulec stałemu usztywnieniu.

trzaskający palec

Palec trzaskający – rehabilitacja

Jeżeli diagnoza wskazuje na „trzaskający palec”, a pacjent zgłosił się z dolegliwościami stosunkowo wcześnie, to wówczas leczenie zachowawcze przeważnie obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne doustnie albo w formie zastrzyku. Dobrze na stan zapalny i ból działają zabiegi falą uderzeniową, w przypadku których wystarcza kilka krótkich sesji by zaszła zauważalna poprawa.

W sytuacjach, gdy zachowawcze nie daje rezultatów, choroba zajęła kilka palców, a stan zapalny utrzymuje się od co najmniej pół roku, należy rozważyć leczenie operacyjne – jest to najskuteczniejsza metoda leczenia palca trzaskającego.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Fala uderzeniowa / Laser HILT - zabieg 55zł

Pakiet 5 zabiegów 250zł 275zł

Pakiet 10 zabiegów 450zł 550zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online