Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja ręki / Palec trzaskający leczenie

Palec trzaskający leczenie

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Ból przy poruszaniu palem, charakterystyczny trzask i bolesne przeskakiwanie ścięgna przy zginaniu i prostowaniu? To prawdopodobnie tzw. palec trzaskający, czyli inaczej zakleszczające zapalenie ścięgien. Jakie są inne objawy? Jakie są przyczyny? W końcu, jak skutecznie leczyć trzaskający palec? Na te pytania odpowiada poniższy tekst.

Trzaskający palec – przyczyny

Nie do końca jasne są przyczyny rozwinięcia się tej dolegliwości. Specjaliści przypuszczają, że największą rolę w powstaniu schorzenia odgrywają urazy mechaniczne, jak również powtarzające się przeciążenia mięśni. Najczęściej z „trzaskającym palcem” borykają się muzycy grający na instrumentach, sportowcy, a także osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, które zwiększa ryzyko występowania omawianego schorzenia. W grupie ryzyka jak chodzi o wystąpienie trzaskającego palca są także osoby chorujące na cukrzycę lub dnę moczanową. Palec trzaskający to dolegliwość, która pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a narażone są na nią przeważnie panie po 40-stce.

Palec trzaskający objawy

W przypadku tego schorzenia stan zapalny pojawia się w pochewkach ścięgnistych i w troczkach zginaczy. Najczęstszymi objawami przy trzaskającym palcu są: bolesne przeskakiwanie ścięgna przy zginaniu albo prostowaniu palca, w trakcie ruchów słychać trzask, a ból powoduje, że nie da się normalnie ruszać palcem. Na palcu pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie jako skutek stanu zapalnego. Przy podstawie palca po stronie wewnętrznej dłoni pojawia się wyczuwalny guzek. Z czasem ruchy palcem są coraz bardziej ograniczone, a w zaawansowanym stadium palec może ulec stałemu usztywnieniu.

Palec trzaskający – rehabilitacja

Jeśli odczuwasz utrzymujący się dyskomfort, ból lub jeśli trzaskaniu towarzyszą inne objawy, zaleca się skonsultowanie się z pracownikiem służby zdrowia. Może on w takim przypadku przeprowadzić dokładne badanie, ewentualnie zlecić badania obrazowe i postawić trafną diagnozę.

W wielu przypadkach pstrykanie palcami bez bólu i dyskomfortu jest nieszkodliwe. Jeśli jednak wiąże się to z bólem lub jeśli masz wątpliwości, zasięgnięcie porady lekarskiej jest niezbędne, aby wykluczyć jakiekolwiek podstawowe problemy i określić odpowiedni sposób działania.

Jeżeli diagnoza wskazuje na „trzaskający palec”, a pacjent zgłosił się z dolegliwościami stosunkowo wcześnie, to wówczas leczenie zachowawcze przeważnie obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne doustnie albo w formie zastrzyku. Dobrze na stan zapalny i ból działają zabiegi falą uderzeniową, w przypadku których wystarcza kilka krótkich sesji by zaszła zauważalna poprawa.

W sytuacjach, gdy zachowawcze nie daje rezultatów, choroba zajęła kilka palców, a stan zapalny utrzymuje się od co najmniej pół roku, należy rozważyć leczenie operacyjne – jest to najskuteczniejsza metoda leczenia palca trzaskającego.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Warto przeczytać
Informacje: Palec trzaskający leczenie
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.