Przejdź do głównej treści
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Płaskostopie poprzeczne to często występująca deformacja stóp, wśród ludzi na całym świecie. Ten rodzaj płaskostopia polega na spłaszczeniu sklepienia poprzecznego stopy, przez co ciężar przenoszony jest na II i III kość śródstopia, co zaburza statykę stopy. Patrząc z punktu widzenia laika, przednia część stopy robi się po prostu szersza. Płaskostopie poprzeczne rozwija się nie dając często żadnych poważnych objawów.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

Do najważniejszych przyczyn płaskostopia poprzecznego można zaliczyć przede wszystkim: rozluźnienie aparatu więzadłowego, co dotyczy przede wszystkim kobiet po ciąży, ponadto deformacją sprzyja otyłość, a także kwestie wrodzone takie jak zbyt długa II i III kość śródstopia w stosunku do I kości śródstopia. Na rozwój płaskostopia poprzecznego mają również wpływ inne patologie w obrębie stóp jak niewydolność I promienia: paluch koślawy, paluch sztywny, obniżenie II i III kości śródstopia, „palec młotkowaty”, zwichnięcie stawu śródstopno-paliczkowego palca II, III, IV, a także choroby jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Płaskostopie poprzeczne – czynniki ryzyka

Konkretne przyczyny poprzecznego płaskostopia mogą się różnić, istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.

Do głównych czynników ryzyka płaskostopia poprzecznego zaliczane są:

  • Genetyka – rozwój płaskostopia poprzecznego ma podłoże genetyczne. Jeśli u rodziców lub bliskich członków rodziny występowały w przeszłości deformacje stóp, ryzyko wystąpienia tej choroby może być zwiększone.
  • Pozycjonowanie wewnątrzmaciczne – pozycja dziecka w macicy podczas ciąży może wpływać na rozwój deformacji stóp. Na przykład, jeśli stopy dziecka są dociskane do ściany macicy, może to przyczynić się do rozwoju przywodzenia śródstopia.
  • Poród pośladkowy – dzieci urodzone w pozycji pośladkowej mogą być obarczone większym ryzykiem wystąpienia deformacji stóp, w tym płaskostopia poprzecznego.
  • Brak równowagi mięśniowej – osłabienie lub napięcie w niektórych grupach mięśni może wpływać na ustawienie stopy.
  • Zaburzenia tkanki łącznej – zespół Ehlersa-Danlosa lub zespół Marfana, mogą zwiększać ryzyko deformacji stóp, w tym płaskostopia poprzecznego.
  • Choroby neurologiczne – stany wpływające na nerwy lub kontrolę nerwowo-mięśniową stóp mogą przyczyniać się do nieprawidłowego ułożenia stóp.
  • Brak płynu owodniowego – niski poziom płynu owodniowego w czasie ciąży może prowadzić do ograniczenia ruchów płodu i zwiększonego ryzyka deformacji stóp.

Płaskostopie poprzeczne – objawy

Do najczęstszych objawów płaskostopia poprzecznego zaliczają się dolegliwości bólowe okolicy podeszwowej głów kości śródstopia tzw. metatarsalgia, jak również nagniotki i modzele, zwłaszcza pod główką II i III kością śródstopia po stronie podeszwowej, obrzęk w przedniej części stopy oraz zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych. Warto pamiętać, że nieleczone płaskostopie poprzeczne prowadzi do powstania szpecącego stopę halluksa. Warto przed przystąpieniem do leczenia płaskostopia poprzecznego np. przy pomocy wkładek ortopedycznych zgłosić się do Podologa w celu usunięcia odcisków i nagniotków.

Płaskostopie poprzeczne diagnoza i leczenie

By zdiagnozować u siebie płaskostopie poprzeczne najlepiej wybrać się na komputerowe badanie stóp, które jest wykonywane zarówno w pozycji statycznej jak i dynamicznej. Służy do tego specjalne urządzenie zwane podoskopem. Często do wizyty u ortopedy skłania pacjentów dopiero ból, natomiast znacznie lepiej wykonać takie badanie gdy stopy jeszcze nie bolą, to znaczy że deformacje nie są zaawansowane i można je skutecznie zahamować. Jak? Przy pomocy indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, które są formowane na ciepło po uprzednim badaniu komputerowym stóp. Taka wizyta razem z wykonaniem wkładek nie przekracza zazwyczaj 30 minut, a komfort chodzenia w butach z dopasowanymi wkładkami zdecydowanie wzrasta.

Płaskostopie poprzeczne
Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Płaskostopie poprzeczne
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.