Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne to często występująca deformacja stóp, wśród ludzi na całym świecie. Ten rodzaj płaskostopia polega na spłaszczeniu sklepienia poprzecznego stopy, przez co ciężar przenoszony jest na II i III kość śródstopia, co zaburza statykę stopy. Patrząc z punktu widzenia laika, przednia część stopy robi się po prostu szersza. Płaskostopie poprzeczne rozwija się nie dając często żadnych poważnych objawów.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

Do najważniejszych przyczyn płaskostopia poprzecznego można zaliczyć przede wszystkim: rozluźnienie aparatu więzadłowego, co dotyczy przede wszystkim kobiet po ciąży, ponadto deformacją sprzyja otyłość, a także kwestie wrodzone takie jak zbyt długa II i III kość śródstopia w stosunku do I kości śródstopia. Na rozwój płaskostopia poprzecznego mają również wpływ inne patologie w obrębie stóp jak niewydolność I promienia: paluch koślawy, paluch sztywny, obniżenie II i III kości śródstopia, „palec młotkowaty”, zwichnięcie stawu śródstopno-paliczkowego palca II, III, IV, a także choroby jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Tekst alternatywny

Płaskostopie poprzeczne – objawy

Do najczęstszych objawów płaskostopia poprzecznego zaliczają się dolegliwości bólowe okolicy podeszwowej głów kości śródstopia tzw. metatarsalgia, jak również nagniotki i modzele, zwłaszcza pod główką II i III kością śródstopia po stronie podeszwowej, obrzęk w przedniej części stopy oraz zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych. Warto pamiętać, że nieleczone płaskostopie poprzeczne prowadzi do powstania szpecącego stopę halluksa. Warto przed przystąpieniem do leczenia płaskostopia poprzecznego np. przy pomocy wkładek ortopedycznych zgłosić się do Podologa w celu usunięcia odcisków i nagniotków.

Płaskostopie poprzeczne diagnoza i leczenie

By zdiagnozować u siebie płaskostopie poprzeczne najlepiej wybrać się na komputerowe badanie stóp, które jest wykonywane zarówno w pozycji statycznej jak i dynamicznej. Służy do tego specjalne urządzenie zwane podoskopem. Często do wizyty u ortopedy skłania pacjentów dopiero ból, natomiast znacznie lepiej wykonać takie badanie gdy stopy jeszcze nie bolą, to znaczy że deformacje nie są zaawansowane i można je skutecznie zahamować. Jak? Przy pomocy indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, które są formowane na ciepło po uprzednim badaniu komputerowym stóp. Taka wizyta razem z wykonaniem wkładek nie przekracza zazwyczaj 30 minut, a komfort chodzenia w butach z dopasowanymi wkładkami zdecydowanie wzrasta.

Tekst alternatywny

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online