Płaskostopie poprzeczne to często występująca deformacja stóp, wśród ludzi na całym świecie. Ten rodzaj płaskostopia polega na spłaszczeniu sklepienia poprzecznego stopy, przez co ciężar przenoszony jest na II i III kość śródstopia, co zaburza statykę stopy. Patrząc z punktu widzenia laika, przednia część stopy robi się po prostu szersza. Płaskostopie poprzeczne rozwija się nie dając często żadnych poważnych objawów.
Do najważniejszych przyczyn płaskostopia poprzecznego można zaliczyć przede wszystkim: rozluźnienie aparatu więzadłowego, co dotyczy przede wszystkim kobiet po ciąży, ponadto deformacją sprzyja otyłość, a także kwestie wrodzone takie jak zbyt długa II i III kość śródstopia w stosunku do I kości śródstopia. Na rozwój płaskostopia poprzecznego mają również wpływ inne patologie w obrębie stóp jak niewydolność I promienia: paluch koślawy, paluch sztywny, obniżenie II i III kości śródstopia, „palec młotkowaty”, zwichnięcie stawu śródstopno-paliczkowego palca II, III, IV, a także choroby jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.
Konkretne przyczyny poprzecznego płaskostopia mogą się różnić, istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.
Do głównych czynników ryzyka płaskostopia poprzecznego zaliczane są:
Do najczęstszych objawów płaskostopia poprzecznego zaliczają się dolegliwości bólowe okolicy podeszwowej głów kości śródstopia tzw. metatarsalgia, jak również nagniotki i modzele, zwłaszcza pod główką II i III kością śródstopia po stronie podeszwowej, obrzęk w przedniej części stopy oraz zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych. Warto pamiętać, że nieleczone płaskostopie poprzeczne prowadzi do powstania szpecącego stopę halluksa. Warto przed przystąpieniem do leczenia płaskostopia poprzecznego np. przy pomocy wkładek ortopedycznych zgłosić się do Podologa w celu usunięcia odcisków i nagniotków.
By zdiagnozować u siebie płaskostopie poprzeczne najlepiej wybrać się na komputerowe badanie stóp, które jest wykonywane zarówno w pozycji statycznej jak i dynamicznej. Służy do tego specjalne urządzenie zwane podoskopem. Często do wizyty u ortopedy skłania pacjentów dopiero ból, natomiast znacznie lepiej wykonać takie badanie gdy stopy jeszcze nie bolą, to znaczy że deformacje nie są zaawansowane i można je skutecznie zahamować. Jak? Przy pomocy indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, które są formowane na ciepło po uprzednim badaniu komputerowym stóp. Taka wizyta razem z wykonaniem wkładek nie przekracza zazwyczaj 30 minut, a komfort chodzenia w butach z dopasowanymi wkładkami zdecydowanie wzrasta.