Czujesz przeszywający ból w pięcie, jakby ostry kamień wpadł Ci do buta? Najgorzej jest rano, gdy stopy nie są rozchodzone? To prawdopodobnie ostroga piętowa dolna, czyli zwyrodnienie guza piętowego, na którym tworzy się narośl kostna. Gdy jest już wystarczająco duża, zaczyna drażnić rozcięgno podeszwowe powodując stan zapalny, co wywołuje ból i uniemożliwia chodzenie.
Ostroga piętowa dolna najczęściej jest wynikiem nie wyleczonego rozcięgna podeszwowego. Czynnikami odpowiadającymi za tendencję do powstawania ostrogi piętowej są: długotrwała pozycja stojąca w ciągu dnia, sport o dużej intensywności, np. bieganie, jak również źle dobrane obuwie z twardą podeszwą, płaskostopie, a także nadwaga, przykurcz mięśni łydki, niedoleczone kontuzje stawu skokowego lub stopy, jak również degeneracja elementów kostno-stawowych związana z podeszłym wiekiem. Tworzeniu się ostrogi piętowej sprzyjają także buty na wysokim obcasie.
Ostroga piętowa jest nieprzyjemną dolegliwością obniżającą jakość życia. Ból może pojawiać się dosłownie przy każdym kroku, a w skrajnych przypadkach nawet w nocy, wybudzając ze snu. Często obrzęk spowodowany stanem zapalnym utrudnia wręcz włożenie buta na stopę. Po jakimś czasie w okolicy guza piętowego gromadzą się złogi wapienne, które łącząc się ze sobą, tworzą wyrośl kostną. Ostroga piętowa jest prostym schorzeniem do zdiagnozowania – przeważnie wystarczy do tego badanie wykonane przez lekarza ortopedę i zdjęcie rentgenowskie lub usg stopy dla potwierdzenia tezy specjalisty.
By skutecznie wyleczyć ostrogę piętową dolną należy zająć się nią dwutorowo. Po pierwsze trzeba pozbyć się stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Najskuteczniejszą metodą jest fala uderzeniowa, która działa świetnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zazwyczaj już po pięciu zabiegach pacjenci odczuwają wyraźną ulgę. W przypadku starych i dużych ostróg do terapii falą uderzeniową dołącza się również laser wysokoenergetyczny HIL, który zwiększa skuteczność terapii dając długotrwałe rezultaty.
Druga kwestia w skutecznym leczeniu ostrogi piętowej dolnej to idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne, których celem jest odciążenie rozcięgna podeszwowego. Pozytywne opinie naszych pacjentów potwierdzają skuteczność naszego sposobu leczenia ostrogi piętowej – wielu z nich już po kilku tygodniach wraca do pełnej aktywności fizycznej. To znacznie lepsze rozwiązanie niż stosowanie doustnych leków przeciwbólowych i maści przeciwzapalnych.
Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz ból w dolnej części pięty, zwłaszcza przy pierwszych krokach rano, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy. Mogą ocenić objawy, historię choroby i przeprowadzić wszelkie niezbędne badania obrazowe, aby określić najwłaściwszy sposób leczenia dla konkretnego schorzenia. Następnie można rozpocząć odpowiednie procesy leczenia, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie najlepszych rezultatów, by w końcu pozbyć się nieprzyjemnych objawów oraz cieszyć się pełną sprawnością.