Rwa udowa jest przeważnie konsekwencją nawracających stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa oraz zmian zwyrodnieniowych. Jeżeli czujesz ból w obrębie przedniej części nogi, zdarzają się niedowłady, drętwienie to prawdopodobnie cierpisz na podrażnienie nerwu udowego. Objawy rwy udowej mogą mieć charakter gwałtowny albo przewlekły.
Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, zazwyczaj na tyle silny i promieniujący, że uniemożliwia poruszenie nogą, to objawy rwy udowej z gwałtownym przebiegiem, z kolei umiarkowany ból początkowy, który narasta z czasem świadczy o przewlekłym stanie zapalnym. Pacjenci cierpiący na rwę udową skarżą się przede wszystkim na napięcie mięśni przykręgosłupowych, drętwienie, sztywność kończyny, przykurcze, niedowłady nogi, spadek siły mięśniowej w nodze, zaburzenia czucia i inne przykre dolegliwości, które wydatnie obniżają jakość życia codziennego.
Dyskopatie, zespoły korzeniowe, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, procesy zapalno-infekcyjne, choroby zakaźne, cukrzyca, urazy, przeciążenia związane z wysiłkiem fizycznym, tętniak tętnicy udowej, przepuklina udowa, nadwaga – to tylko niektóre z czynników sprawczych, odpowiedzialnych za powstanie rwy udowej. By dokładniej określić przyczynę choroby i odróżnić ją od innych schorzeń należy dokładnie opowiedzieć o wszystkim lekarzowi. Tylko w ten sposób specjalista mając pełny obraz sytuacji wspierając się przeprowadzonymi badaniami będzie w stanie postawić trafną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.
By leczenie rwy udowej było skuteczne, warto najpierw poszukać dobrego kręglarza, takiego z doświadczeniem właśnie w schorzeniach neurologicznych. Rwa udowa leczona jest najczęściej zachowawczo, głównie poprzez zabiegi fizykoterapeutyczne, terapię manualną, ćwiczenia których celem jest nastawianie kręgosłupa. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, czy masaż klasyczny to skuteczne metody w leczeniu rwy udowej.
Do leczenia zachowawczego dołącza się również leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, jak i te których zadaniem jest rozkurczanie i rozluźnianie mięśni. W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi jakichkolwiek efektów, a objawy się nasilają lub pozostaje operacja.