Czujesz silny ból w pięcie umożliwiający chodzenie i normalne funkcjonowanie? To może być schorzenie zwane potocznie Piętą Haglunda. Jest to dolegliwość, która nierzadko związana jest z przeciążeniem stopy w trakcie wysiłku. Oprócz pojawienia się silnego bólu może wystąpić również obrzęk w pięcie. Warto wspomnieć, że Pięta Haglunda może dotyczyć zarówno jednej stopy, jak i obu stóp. Jeśli podejrzewasz, że masz deformację Haglunda lub odczuwasz uporczywy ból pięty, zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą ortopedą, w celu dokładnej oceny i odpowiedniego leczenia. Na tej podstawie można otrzymać fachową pomoc lekarską, która pozwoli na szybkie pozbycie się nieprzyjemnych objawów oraz powrót do sprawności.
Najczęściej notowanymi objawami w przypadku tego schorzenia są: wspomniany już silny, pulsacyjny ból w pięcie, ból pojawiający się po założeniu obuwia ze sztywnym napiętkiem, pacjenci skarżą się także czasami na obrzęk w okolicy guza piętowego, a także na uszkodzoną skórę w bolesnym miejscu. W przypadku wyżej wymienionych objawów konieczna będzie wizyta u dobrego ortopedy, który przeprowadzi konieczne badania, które pozwolą mu na precyzyjną diagnozę. Trzeba w tym miejscu dodać, że ból pięty wcale nie musi oznaczać Pięty Haglunda, to może być także zapalenie ścięgna Achillesa, czy też ostroga piętowa, dlatego tak ważne jest by lekarz postawił trafną diagnozę w oparciu o badania kliniczne i zdjęcie RTG.
Podstawową cechą deformacji Haglunda jest wyrostek kostny z tyłu pięty, zwykle w pobliżu przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej. Tkanka może ocierać się o ścięgno Achillesa i otaczające go tkanki miękkie, prowadząc do podrażnienia i zapalenia kaletki, powodując ból i obrzęk. Dolegliwości te mogą powodować nieprzyjemne objawy utrudniające poruszanie się.
Lista przyczyn związanych z bólem w pięcie nie należy do krótkich. Ból może być wynikiem kurzajki podeszwowej na pięcie, jak również powstać w wyniku odbicia pięty w wyniku zeskoku lub upadku. Martwica pięty, zapalenie ścięgna Achillesa, całkowite zerwanie ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achillesa, a także częściowe uszkodzenie ścięgna Achillesa to również potencjalne przyczyny silnego bólu w obrębie pięty.
Oczywiście z bólem pięty może być również związana omawiana choroba Haglunda, która najczęściej bierze się z noszenia za małych butów (tancerze), urazów okolic pięty i intensywnego treningu biegowego (piłkarze i biegacze). W wyniku zaostrzenia kości piętowej na jej tylno-górnej powierzchni dochodzi do obrzęku objawiającego się silnym bólem. Poza sportowcami na piętę Haglunda narażone są również młode kobiety, w przedziale 15 – 30 lat.
Istnieje kilka sposobów leczenia pięty Haglunda. Leczenie zachowawcze obejmuje fizjoterapię, specjalnie dobrane ćwiczenia, a także noszenie obuwia ze specjalnie dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi (najlepsze są termoplastyczne, czyli formowane na ciepło na podstawie komputerowego badania stóp). Bardzo dobre efekty w leczeniu pięty Haglunda daje terapia falą uderzeniową, która świetnie radzi sobie ze stanem zapalnym i bólem.
Podsumowując, jeżeli przez kilka dni czujesz ból w pięcie odwiedź doświadczonego specjalistę – dobrego ortopedę, który postawi diagnozę i zleci odpowiednie leczenie. Im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym masz większe szanse na szybki powrót do zdrowia.