Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja stopy / Ból pięty przy chodzeniu

Ból pięty przy chodzeniu

Stopa wydrażona
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Odczuwasz ból pięty przy chodzeniu? Jest on słaby, pojawiający się czasami, czy bardzo silny, stały? Czy występuje tkliwość w obrębie pięty, czy nie? Niestety przyczyn bólu pięty przy chodzeniu może być bardzo dużo. Począwszy od ostrogi piętowej dolnej lub ostrogi piętowej górnej, poprzez zapalenie rozcięgna podeszwowego lub zapalenie ścięgna Achillesa, które ma przyczepy w pięcie, kończąc na takich schorzeniach, jak choćby pięta Haglunda.

Przeważnie za ból w pięcie przy chodzeniu odpowiada stan zapalny tkanek w obrębie kości piętowej. Przyczyną bólu w pięcie może być też zwapnienie, czyli wspomniana już ostroga piętowa dolna lub górna. Czasem nie ma nawet stanu zapalnego tylko uszkodzone są włókna kolagenowe, które potrzebują kilku tygodni na regenerację.

Z innych przyczyn bólu pięty przy chodzeniu można wspomnieć jeszcze o złamaniu przeciążeniowym kości piętowej, czy też atrofii poduszki tłuszczowej stopy, a także entezopatii zapalnej – to jednak rzadsze przypadki. Czynników generujących ból w pięcie może być bardzo wiele. Przeczytaj tekst, zaobserwuj swoje objawy i umów się na wizytę do dobrego ortopedy.

Czy ból pięty przy chodzeniu to ostroga piętowa?

Wspomniane już zostało, że jedną z przyczyn bólu pięty przy chodzeniu może być ostroga piętowa. Jeżeli ból przypomina kłucie, jakby ostry kamyk wpadł do buta i najsilniejszy jest rano, zanim się rozchodzimy, to jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ostroga piętowa – czy górną, czy dolną to wykaże zdjęcie RTG. Bez rentgena diagnozowanie ostrogi piętowej jest mocno problematyczne. Jeżeli pacjent cierpi na ostrogę piętową, to powinna być ona bardzo dobrze widoczna na zdjęciu – kształtem przypomina niewielki haczyk. Rzadko kiedy ostroga piętowa wymaga operacji.

Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tego zwapnienia jest terapia falą uderzeniową, której skuteczność sięga 80% całkowicie wyleczonych przypadków. Do tego warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki ortopedyczne na zamówienie, które wyraźnie poprawiają komfort chodzenia już w pierwszych dniach leczenia. Tego typu wkładki są tak wygodne, że można, a nawet powinno się je nosić po skończonym leczeniu – powinny na stałe zastąpić w obuwiu codziennym płaskie, fabryczne wkładki, które szkodzą stopom. Wejdź na naszą stronę poświęconą wkładkom ortopedycznym https://formthotics.waw.pl.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego sprzyja powstaniu ostrogi piętowej

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to kolejna przyczyna bólu pięty przy chodzeniu. To w zasadzie główna przyczyna tworzenia się ostrogi piętowej dolnej – zwapnienie w kształcie haczyka jest skutkiem przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Przyczyną są przeciążenia rozcięgna prowadzące do mikrourazów.

Przeważnie z zapaleniem rozcięgna podeszwowego borykają się sportowcy, osoby otyłe i te, które pracują w pozycji stojącej – np. za ladą w sklepie. Czynnikiem sprzyjającym zapaleniu rozcięgna podeszwowego często jest również nieprawidłowo dobrane obuwie, z płaskimi wkładkami, montowanymi przez producenta.

By wyleczyć stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego stosuje się m.in. terapię falą uderzeniową oraz terapię laserem wysokoenergetycznym (HILT). Wyleczenie rozcięgna następuje przeważnie już po kilku sesjach zabiegowych, jednak by zminimalizować ryzyko nawrotu schorzenia warto zrobić sobie indywidualnie dopasowane wkładki termoplastyczne i użytkować je w obuwiu codziennym.

Umów się na wizytę
Pacjenci, którzy trafiają do nas pełni bólu i niepokoju z czasem opuszczają Body Move spokojni o swoje zdrowie i przyszłość.
Umów się na wizytę w Body Move

Inne przyczyny bólu w pięcie

Wśród innych przyczyn bólu w pięcie można na pewno wymienić zapalenie ścięgna Achillesa, które jest największym ścięgnem w ludzkim organizmie.  Narażone jest ono na dużo przeciążenia ponieważ odgrywa kluczową rolę w poruszaniu się – w chodzeniu, bieganiu, skakaniu i kucaniu. Na zapalenie ścięgna Achillesa cierpią przeważnie sportowcy, choć od tej kontuzji nie są też wolni zwykli ludzie, którzy na co dzień nie mają wiele wspólnego z aktywnością fizyczną.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta

Charakterystycznym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból przeważnie w dolnej części łydki, jednak może on być odczuwalny również w okolicach pięty – tam rozpoczyna się przecież ścięgno Achillesa. Leczenie tego schorzenia opiera się na ograniczeniu codziennej aktywności, noszeniu specjalnych wkładek ortopedycznych i zabiegach np. falą uderzeniową i/lub laserem HILT.

Inną jednostką chorobową, która objawia się bólem w pięcie przy chodzeniu jest tzw. pięta Haglunda. Charakterystyczne objawy oprócz silnego bólu w pięcie przy wysiłku to obrzęk w okolicy guza piętowego. Omawiane schorzenie jest przeważnie wynikiem noszenia ciasnego obuwia, a także urazów pięt czy też intensywnego treningu biegowego. Leczenie pięty Haglunda polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń, noszeniu butów ze specjalnymi wkładkami ortopedycznymi oraz likwidacji stanu zapalnego i bólu za pomocą terapii falą uderzeniową.

Przyczyn bólu pięty przy chodzeniu może być mnóstwo, w tym tekście podanych zostało tylko kilka możliwości. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę do lekarza specjalisty, czyli ortopedy. Prawdopodobnie wymagane będzie zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, celem wykluczenia lub potwierdzenia takich schorzeń jak ostroga piętowa dolna lub górna, pięta Haglunda, czy też złamanie kości piętowej. Z kolei zapalenie rozcięgna podeszwowego i zapalenie ścięgna Achillesa wyjdzie w trakcie badania USG.

Pamiętaj, że diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe, aby skutecznie zaradzić bólowi pięty i przywrócić komfort podczas chodzenia. Niezdiagnozowane lub niewłaściwie leczone schorzenia mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli doświadczasz bólu pięty. Lekarz będzie w stanie dokładnie ocenić Twoją sytuację i zalecić odpowiednie kroki terapeutyczne.

Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Ból pięty przy chodzeniu
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.