Konflikt udowo-panewkowy

Konflikt udowo-panewkowy to proces zwyrodnieniowy prowadzący do znaczących uszkodzeń w stawie biodrowym. Deformacje kostne, które powstają ograniczają ruchomość stawu, przez co sprawiają chorym ból, najczęściej w obrębie pachwiny. Brak podjęcia skutecznego leczenia może przyczynić się nie tylko do ograniczenia ruchomości chorego stawu, ale też do powstania nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych, sztywności stawu i w konsekwencji konieczności wszczepienia endoprotezy.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Objawy konfliktu udowo-panewkowego

Do najczęstszych objawów w przypadku tego schorzenia należą przede wszystkim:

  • ból biodra, który nasila się w trakcie chodu albo innej aktywności fizycznej, mogący promieniować w kierunku pachwiny
  • ból w pachwinie, którzy chorzy opisują jako głęboki, mocny, kłujący, który odczuwalny jest przy maksymalnym zakresie ruchów stawu biodrowego
  • ograniczenie ruchów stawu, przede wszystkim zgięcia i rotacji wewnętrznej
  • ból pojawiający się przy wstawaniu z łóżka, po przeciążeniu, bóle nocne oraz spoczynkowe zesztywnienie stawu biodrowego

Przyczyny dolegliwości

Powodem schorzenia są zaburzenia anatomiczne panewki lub kości udowej. Do rozwoju konfliktu udowo-panewkowego dochodzi ze względu na nieprawidłowy nacisk kości udowej na fragment panewki. Czynnikami, które się do tego przyczyniają są: wrodzone zaburzenia anatomiczne stawu biodrowego, schorzenia stawu biodrowego, różnego rodzaju urazy, jak złamanie kości udowej, czy zwichnięcie stawu. Innymi przyczynami odpowiedzialnymi za rozwój dolegliwości mogą być nadmierny wysiłek fizyczny albo nietypowa praca związana z przeciążaniem stawu.

Tekst alternatywny

Konflikt panewkowo-udowy leczenie

Zachowawcze leczenie obejmuje fizykoterapię (np. laser, ultradźwięki, krioterapia), do tego ćwiczenia rozluźniające, wzmacniające i rozciągające, dobre efekty daje też terapia manualna, masaż tkanek głębokich i kinesiotaping. Leczenie nieinwazyjne można uzupełnić lekami przeciwbólowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i przede wszystkim należy dużo odpoczywać odpoczynek.

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lekarz prowadzący może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online