Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kolana / Zerwanie więzadła krzyżowego – ACL

Zerwanie więzadła krzyżowego – ACL

Więzadło krzyżowe przednie (ACL – Anterior Cruciate Ligament), usytuowane jest wewnątrzstawowo, zajmuje około 60% przestrzeni dołu międzykłykciowego. Jest to najważniejsze więzadło stabilizujące staw kolanowy.Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego powoduje bardzo dużą niestabilność kolana, która objawia się „wypadaniem kolana lekko do przodu i do boku”.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Uszkodzenie całkowite więzadła najczęściej jest słyszalne nawet dla osoby przebywającej z boku. Tego charakterystycznego trzasku nie można pomylić z niczym innym. Duży ból, po kilku minutach obrzęk kolana, w trakcie uszkodzenia upadek , oraz pozycja embrionalna i odruchowe chwytanie się za kolano to wszystko objawy zerwania więzadła ACL.

Opis zerwania więzadła krzyżowego przedniego – ACL

Głównym zadaniem ACL jest zapobieganie ruchom przednim i rotacyjnym piszczeli względem kości udowej. Ogranicza nadmierne zgięcie i wyprost kolana. Pełni dość istotną funkcję w przekazywaniu informacji z receptorów występujących w więzadle na temat aktualnego położenia stawu. Zdrowe więzadło krzyżowe przednie przekazuje informację ponad 4 razy szybciej, co pozwala w momencie ewentualnego urazu na szybszą reakcję i uniknięcie bądź zminimalizowanie uszkodzeń.

Wstępne napięcie ACL podczas ruchu zgięcia zapoczątkowuje napięcie w PCL ( więzadłem krzyżowy tylnym ) i odwrotnie. Więzadła krzyżowe wspomagają zmianę ruchu toczenia w ruch ślizgowy. Brak jednego zaburza pracę drugiego. Brak więzadła krzyżowego przedniego, powoduje podwichnięcie piszczeli, a tym samym zwiększony nacisk na rogi tylne łąkotek – szczególnie przyśrodkowej.

Więzadło krzyżowe przednie zbudowane jest z dwóch pęczków:

  • Przednio przyśrodkowego – napina się najbardziej przy ugiętym kolanie (część najbardziej podatna na urazy)
  • Tylno bocznego – najbardziej napięty w wyproście

Najczęściej spotykanym mechanizmem urazu ACL jest uraz skrętny, przy ustabilizowanej stopie i lekko ugiętym kolanie – zazwyczaj jest to nagły skręt ciała (najczęściej jest to uraz z koślawienia, występuje wtedy triada urazów – uszkodzenie ACL, więzadła pobocznego piszczelowego, łąkotki przyśrodkowej). Inne powody uszkodzenia to gwałtowny przeprost, nagłe zatrzymanie lub przewlekłe i stopniowe urazy więzadła.

Należy pamiętać, że po całkowitym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego nie ma ono możliwości zregenerowania się, gdyż jego końce bardzo szybko ulegają degeneracji (ok 3 tyg).

Główne objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego to:

  • Uczucie niestabilności, niepewności kolana
  • “Uciekanie” kolana, powtarzające się podwichnięcia
  • Obrzęk który może pojawić się z opóźnieniem nawet 24h, a krwiak nawet do 48h.
  • Ból kolana
  • Dodatni wynik testu Lachmanna, testu szuflady (świeżo po urazie wynik tego testu może być zaburzony poprzez wzmożone, obronne napięcie mięśniowe czy duży obrzęk kolana)

Konsekwencje uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego kolana:

  • W początkowym okresie uczucie niestabilności kolana,
  • Powtarzające się epizody bolesnych podwichnięć kolana
  • Długofalowo doprowadza do uszkodzenia łąkotek, głównie ich rogów tylnych z powodu zachwiania równowagi pracy stawu
  • Szybsze ścieranie i uszkodzenie chrząstki stawowej

Schemat rehabilitacji po uszkodzeniu ACL jest w dużej mierze uzależniony od trybu życia, poziomu aktywności fizycznej, wieku oraz oczekiwań pacjenta.

Postępowaniem przedoperacyjnym, czy też przede wszystkim w przypadku gdy zerwane więzadło kolana nie będzie rekonstruowane, jest wzmacnianie mięśni otaczających staw z zachowaniem równowagi mięśniowej oraz ćwiczenia propriocepcji – mające na celu wyuczenie organizmu reakcji na brak równowagi i zagrożenia wynikające z niestabilnego podłoża.

Rehabilitacja kolana po zerwaniu ACL przedoperacyjna ma za zadanie doprowadzenie nogi do jak najlepszej kondycji siłowej i funkcjonalnej oraz wyćwiczenie możliwie jak największego zakresu ruchu. Operacja zawsze wiążę się z kolejnym osłabieniem mięśni i ograniczeniem zakresu ruchu kolana, dlatego warto przejść etap rehabilitacji kolana przed zabiegiem. Doświadczenie pokazuje, że w im lepszym stanie pacjent “położy się na stół”, tym szybciej i łatwiej wróci do pełnej sprawności.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Zerwanie więzadła krzyżowego – ACL
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.