Zerwanie więzadła krzyżowego – ACL
Uszkodzenie całkowite więzadła najczęściej jest słyszalne nawet dla osoby przebywającej z boku. Tego charakterystycznego trzasku nie można pomylić z niczym innym. Duży ból, po kilku minutach obrzęk kolana, w trakcie uszkodzenia upadek , oraz pozycja embrionalna i odruchowe chwytanie się za kolano to wszystko objawy zerwania więzadła ACL.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!
Opis zerwania więzadła krzyżowego przedniego – ACL
Głównym zadaniem ACL jest zapobieganie ruchom przednim i rotacyjnym piszczeli względem kości udowej. Ogranicza nadmierne zgięcie i wyprost kolana. Pełni dość istotną funkcję w przekazywaniu informacji z receptorów występujących w więzadle na temat aktualnego położenia stawu. Zdrowe więzadło krzyżowe przednie przekazuje informację ponad 4 razy szybciej, co pozwala w momencie ewentualnego urazu na szybszą reakcję i uniknięcie bądź zminimalizowanie uszkodzeń.
Wstępne napięcie ACL podczas ruchu zgięcia zapoczątkowuje napięcie w PCL ( więzadłem krzyżowy tylnym ) i odwrotnie. Więzadła krzyżowe wspomagają zmianę ruchu toczenia w ruch ślizgowy. Brak jednego zaburza pracę drugiego. Brak więzadła krzyżowego przedniego, powoduje podwichnięcie piszczeli, a tym samym zwiększony nacisk na rogi tylne łąkotek – szczególnie przyśrodkowej.

- Przednio przyśrodkowego – napina się najbardziej przy ugiętym kolanie (część najbardziej podatna na urazy)
- Tylno bocznego – najbardziej napięty w wyproście
Najczęściej spotykanym mechanizmem urazu ACL jest uraz skrętny, przy ustabilizowanej stopie i lekko ugiętym kolanie – zazwyczaj jest to nagły skręt ciała (najczęściej jest to uraz z koślawienia, występuje wtedy triada urazów – uszkodzenie ACL, więzadła pobocznego piszczelowego, łąkotki przyśrodkowej). Inne powody uszkodzenia to gwałtowny przeprost, nagłe zatrzymanie lub przewlekłe i stopniowe urazy więzadła.
Należy pamiętać, że po całkowitym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego nie ma ono możliwości zregenerowania się, gdyż jego końce bardzo szybko ulegają degeneracji (ok 3 tyg).
Główne objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego to:
- Uczucie niestabilności, niepewności kolana
- “Uciekanie” kolana, powtarzające się podwichnięcia
- Obrzęk który może pojawić się z opóźnieniem nawet 24h, a krwiak nawet do 48h.
- Ból kolana
- Dodatni wynik testu Lachmanna, testu szuflady (świeżo po urazie wynik tego testu może być zaburzony poprzez wzmożone, obronne napięcie mięśniowe czy duży obrzęk kolana)

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Konsekwencje uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego kolana:
- W początkowym okresie uczucie niestabilności kolana,
- Powtarzające się epizody bolesnych podwichnięć kolana
- Długofalowo doprowadza do uszkodzenia łąkotek, głównie ich rogów tylnych z powodu zachwiania równowagi pracy stawu
- Szybsze ścieranie i uszkodzenie chrząstki stawowej
Schemat rehabilitacji po uszkodzeniu ACL jest w dużej mierze uzależniony od trybu życia, poziomu aktywności fizycznej, wieku oraz oczekiwań pacjenta.
Rehabilitacja kolana po zerwaniu ACL przedoperacyjna ma za zadanie doprowadzenie nogi do jak najlepszej kondycji siłowej i funkcjonalnej oraz wyćwiczenie możliwie jak największego zakresu ruchu. Operacja zawsze wiążę się z kolejnym osłabieniem mięśni i ograniczeniem zakresu ruchu kolana, dlatego warto przejść etap rehabilitacji kolana przed zabiegiem. Doświadczenie pokazuje, że w im lepszym stanie pacjent “położy się na stół”, tym szybciej i łatwiej wróci do pełnej sprawności.
Okazje cenowe
Skontaktuj się z nami
Kontakt / Rejestracja
Adres
ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00