Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja ręki / Zespół cieśni nadgarstka leczenie

Zespół cieśni nadgarstka leczenie

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Zaczyna się od bólu w nadgarstku, który promieniuje na dłoń oraz palce. W dalszej kolejności pojawia się mrowienie w nadgarstku, zaczynają cierpnąć palce, problemem staje się zwykłe odkręcenie słoika, czy uściśnięcie dłoni. Te objawy wskazują na zespół cieśni nadgarstka. Jest to schorzenie przykre i dokuczliwe, które zaburza normalne funkcjonowanie.

Cieśń nadgarstka przyczyny

Kanał nadgarstka to wąskie przejście zlokalizowane po stronie dłoniowej nadgarstka, utworzone przez kości nadgarstka i więzadło poprzeczne nadgarstka. Kanał nadgarstka jest utworzony przez układ ośmiu kości nadgarstka, które są małymi kościami znajdującymi się w nadgarstku. Kości te tworzą półsztywny łuk, który wyznacza granice kanału nadgarstka. Kanał nadgarstka służy jako droga ochronna dla nerwu pośrodkowego i ścięgien kontrolujących palce. Różne czynniki, w tym zmiany anatomiczne, powtarzalne ruchy rąk i pewne schorzenia, mogą przyczyniać się do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Głównymi czynnikami chorobotwórczymi są: obrzęk zapalny nerwu i tkanek, które go otaczają, zmiany zwyrodnieniowe albo też zmiany pourazowe przestrzeni kanału nadgarstka. To, co sprzyja powstaniu ucisku na nerw pośrodkowy to: wieloletnia praca manualna, jak praca na komputerze, gra na fortepianie, a także praca wykonywana przez mechaników i fryzjerów. Ponadto, choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, ciągłe przeciążenia i powtarzające się urazy nadgarstka, a także choroby jak cukrzyca, otyłość oraz zaburzenia hormonalne.

Cieśń nadgarstka objawy

Jednym z pierwszych objawów jakie może zauważyć każdy chory jest ból w nadgarstku. To, co odróżnia cieśń nadgarstka od innych schorzeń w obrębie tego stawu to np. mrowienie w dłoni, palcach, nadgarstku, zaburzenia czucia, cierpnięcie w obrębie pierwszych trzech palców, osłabienie mięśni dłoni, które powoduje problemy z zaciskaniem pięści, a nawet utrzymaniem w ręce przedmiotów. Niestety zespół cieśni nadgarstka na ogół dotyczy obu rąk co sprawia, że jakość życia codziennego pacjenta może się drastycznie pogorszyć.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie opisane wyżej objawy to koniecznie zgłoś się do specjalisty. Dobry ortopeda, znający się na kwestiach neurologicznych nie będzie mieć problemu z postawieniem trafnej diagnozy – przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona nieinwazyjnie badanie USG nadgarstka, jak również badanie EMG, którego celem będzie określenie miejsca ucisku, jak i stopnia uszkodzenia nerwu. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty! Początkowe zaburzenia funkcjonalne nerwu są odwracalne i nerw w przeciągu 3-4 miesięcy jest się w stanie zregenerować. W leczeniu zachowawczym stosuje się głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także iniekcje kortykosteroidów.

Z zabiegów fizykoterapeutycznych przepisuje się te, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, czyli krioterapię, jonoforezę, jak i zabiegi które przyspieszają regenerację, a więc pole magnetyczne, laseroterapię i ultradźwięki.Bardzo dobre rezultaty daje terapia falą uderzeniową, której skuteczność przekracza 80%. Zazwyczaj już po kilku zabiegach pacjenci odczuwają wyraźną ulgę, a stan zapalny w obrębie nadgarstka się zmniejsza.

W przypadku zalecenia fizjoterapii wykonuje się ćwiczenia rozluźniające i rozciągające, których celem jest poprawa ukrwienia i odżywienia tkanek miękkich. W dalszej kolejności stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie w obrębie stawu, jak i poprawiające jego ruchomość. Niestety w zaawansowanym stadium cieśń nadgarstka da się wyleczyć tylko operacyjnie, dlatego też w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów i dolegliwości bólowych należy umówić się na wizytę do dobrego ortopedy. Dodatkowo, w procesie leczenia ważne jest regularne monitorowanie postępów i dostosowywanie programu rehabilitacyjnego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Możliwe jest również wykorzystanie terapii manualnych, elektroterapii lub terapii ultradźwiękowej, które mogą przynieść ulgę i przyspieszyć proces leczenia. Wszystkie te działania powinny być nadzorowane przez doświadczonego fizjoterapeutę, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Zespół cieśni nadgarstka leczenie
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.