Płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne to deformacja stóp polegająca na obniżeniu się łuku przyśrodkowego, co skutkuje wypłaszczeniem stóp. To schorzenie ma duży wpływ na komfort chodzenia i biegania, jak również na pozostałe części aparatu ruchowego: stawy skokowe, kolanowe, biodra, a nawet kręgosłup.

Prawidłowej budowy stopa nie dotyka podłoża całą powierzchnią – ona wspiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej kości śródstopia oraz głową piątej kości śródstopia. Takie ułożenie zapewnia optymalny rozkład ciężaru ciała podczas stania, chodzenia, biegania czy skakania. W przypadku płaskostopia podłużnego nie ma mowy o prawidłowym rozłożeniu ciężaru co skutkuje pewnymi objawami i konsekwencjami zdrowotnymi.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Płaskostopie podłużne objawy – dolegliwości

Skutkami płaskostopia poprzecznego są głównie obrzęki i bóle stóp, łydek, jak również kolan i kręgosłupa. Niekiedy może także dojść do znacznie poważniejszych deformacji, takich jak przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stawowych stopy oraz problemów ze ścięgnem Achillesa.

Przyczyny płaskostopia podłużnego

Podstawowymi przyczynami płaskostopia podłużnego są: niewydolność aparatu więzadłowo-mięśniowego, brak ruchu, praca stojąca, źle dobrane obuwie, otyłość, cukrzyca, czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Jako inne powody płaskostopia poprzecznego wymienia się przede wszystkim długotrwałą grę w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną na twardym boisku (asfaltowym), dźwiganie ciężarów, przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, a także zaniedbania w kontroli rozwoju stóp w okresie dorastania.

płaskostopie-podłużne

Płaskostopie podłużne leczenie

Zahamowanie i cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko i wyłącznie we wczesnym stadium schorzenia i pod warunkiem, że organizm jest bardzo młody – dzieci. W przypadku dorosłych osób nie ma możliwości, aby płaskostopie cofnąć – można je jedynie zatrzymać by się nie pogłębiało i nie przysparzało dolegliwości bólowych.

Do tego celu służą specjalne wkładki ortopedyczne, idealnie dopasowane do stóp pacjenta, na podstawie wykonanego wcześniej badania komputerowego stóp. W takich wkładkach należy chodzić codziennie – one zahamują deformacje. Ponadto w płaskostopiu podłużnym wykonuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp np. przez naprzemienne chodzenie na palcach i piętach. Warto również zadbać o odpowiednią wagę ciała, by nie obciążać stóp.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online