Konflikt udowo-panewkowy to proces zwyrodnieniowy prowadzący do znaczących uszkodzeń w stawie biodrowym. Deformacje kostne, które powstają ograniczają ruchomość stawu, przez co sprawiają chorym ból, najczęściej w obrębie pachwiny. Brak podjęcia skutecznego leczenia może przyczynić się nie tylko do ograniczenia ruchomości chorego stawu, ale też do powstania nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych, sztywności stawu i w konsekwencji konieczności wszczepienia endoprotezy.
Do najczęstszych objawów w przypadku tego schorzenia należą przede wszystkim:
Wyróżnia się trzy rodzaje tej dolegliwości:
Powodem schorzenia są zaburzenia anatomiczne panewki lub kości udowej. Do rozwoju konfliktu udowo-panewkowego dochodzi ze względu na nieprawidłowy nacisk kości udowej na fragment panewki. Czynnikami, które się do tego przyczyniają są: wrodzone zaburzenia anatomiczne stawu biodrowego, schorzenia stawu biodrowego, różnego rodzaju urazy, jak złamanie kości udowej, czy zwichnięcie stawu. Innymi przyczynami odpowiedzialnymi za rozwój dolegliwości mogą być nadmierny wysiłek fizyczny albo nietypowa praca związana z przeciążaniem stawu.
Zachowawcze leczenie obejmuje fizykoterapię (np. laser, ultradźwięki, krioterapia), do tego ćwiczenia rozluźniające, wzmacniające i rozciągające, dobre efekty daje też terapia manualna, masaż tkanek głębokich i kinesiotaping. Leczenie nieinwazyjne można uzupełnić lekami przeciwbólowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i przede wszystkim należy dużo odpoczywać odpoczynek.
W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lekarz prowadzący może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.