ITBS, czyli zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego

Syndrom ITBS to schorzenie przy którym ból występuje w obrębie kolana, zazwyczaj po bocznej stronie stawu. Najczęściej z tą dolegliwością zmagają się biegacze, przeważnie długodystansowcy. Leczenie ITBS polega przede wszystkim na korygowaniu wad postawy i odpowiednich ćwiczeniach przeprowadzanych przez fizjoterapeutę.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego – przyczyny

Jak już zostało napisane, ból w przypadku ITBS pojawia się po bocznej stronie stawu kolanowego, przede wszystkim w trakcie wysiłku i przechodzi dopiero po treningu. Trzeba jednak dodać, że ból może promieniować z kolana do goleni. Przyczynami zespołu tarcia pasma biodrowo-piszczelowego mogą być przede wszystkim:

  • brak balansu pomiędzy mięśniem czworogłowym, a mięśniami grupy kulszowo-goleniowej
  • osłabienie mięśni odwodzicieli uda
  • koślawe kolana
  • płaskostopie
  • duża pronacja stóp
  • niesymetryczne ustawienie miednicy
  • różnica w długości kończyn
itbs

ITBS diagnoza i leczenie

By prawidłowo zdiagnozować ITBS konieczna jest wizyta u ortopedy, który przeprowadzi z pacjentem wywiad i wykona testy: Obera, Renne, Noble’a. Jest to rodzaj badań nieinwazyjnych, które mają na celu odróżnienie ITBS od innych dolegliwości, o podobnych objawach. Czasami wykonuje się również badania dodatkowe jak rentgen czy rezonans magnetyczny, które również mają wykluczyć inne jednostki chorobowe.

Mając pewność, że pacjent cierpi na zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego ortopeda może zalecić odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Ich celem będzie głównie wzmocnienie osłabionych mięśni, zwłaszcza pośladkowego średniego

Ćwiczenia rozciągające to kolejny ważny punkt rehabilitacji. W leczeniu ITBS stosuje się także kinesiotaping, leki przeciwzapalne doustne lub maści i żele. Jednak zamiast leków przeciwbólowych lepiej skorzystać z zabiegów falą uderzeniową, której skuteczność sięga 85%. Terapia działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, wydatnie zmniejsza również ból, a w połączeniu z laserem wysokoenergetycznym jest najlepszą obecnie metodą stosowaną w rehabilitacji. W przypadku wad postawy, które powodują ITBS stosuje się także specjalnie dopasowane wkładki ortopedyczne, które wyrównują różnice między kończynami, poprawiają komfort chodzenia i hamują przyczynę ITBS.

Oczywiście w przypadku zdiagnozowania zespołu tarcia pasma biodrowo-piszczelowego konieczne jest zaprzestanie treningów i odpoczynek. Zapraszamy do naszego gabinetu po kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji kolana i leczenia syndromu ITBS.

Tekst alternatywny

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online