„Kolano skoczka” to uszkodzenie więzadła rzepki, które następuje w skutek nagromadzenia się mikrourazów w obrębie przedniej części kolana. Im wcześniej ortopeda zdiagnozuje dolegliwość i zaleci rehabilitację kolana, tym większa szansa na wyleczenie. Gdy kontuzja przejdzie w stan przewlekły leczenie jest długotrwałe i nie zawsze daje oczekiwane efekty.
Każde zgięcie kolana powoduje ból ? Wchodzenie po schodach idzie Ci całkiem nieźle natomiast schodzenie powoduje kłucie oraz silny ból pod rzepką?? To najprawdopodobniej kolano skoczka najczęstszy problem z jakim trafiają do nas pacjenci. Ból nasilał się powoli , aż kompletnie Cie zdominował i musisz odpuścić jakąkolwiek aktywność fizyczną?
„Kolano skoczka” związane jest przede wszystkim z aktywnością fizyczną, w trakcie której występują częste wyskoki, zmiany kierunku biegu, lądowania – narażeni są na to głównie siatkarze i koszykarze i niektórzy lekkoatleci. Kumulujące się przeciążenia prowadzą często właśnie do uszkodzenia więzadła rzepki – to główna przyczyna dolegliwości „kolano skoczka”. Podłożem, choć znacznie rzadziej mogą być zła biomechanika nogi, słaba stabilizacja centralna oraz brak równowagi mięśniowej.
Poza widocznymi objawami związanymi z nieprawidłowym ruchem rzepki ELPS charakteryzuje się bólem lub sztywnością zazwyczaj w przedniej części kolana. Pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe związane Wśród objawów, które powinien zauważyć sam pacjent, by umówić się do dobrego ortopedy są przede wszystkim ból i tkliwość w okolicy więzadła rzepki, pojawiający się podczas robienia przysiadów, czy podskoków oraz w trakcie biegu albo schodzenia ze schodów.
Drugim objawem, który powinien zaalarmować pacjenta jest obrzęk w tym miejscu, w którym pojawia się ból oraz sztywność w kolanie. Z kolei to, co można zobaczyć już tylko na USG u ortopedy to poszerzenie zarysu więzadła, a także zanik mięśnia czworogłowego, który następuje wraz z postępem dolegliwości.
Rehabilitację „kolana skoczka” powinno przeprowadzać się wielotorowo, ponieważ daje to najlepsze efekty. Przede wszystkim fizjoterapeuta wykonuje z pacjentem specjalnie dobrane ćwiczenia rozciągające, których zadaniem jest rozciągnięcie mięśnia czworogłowego uda – w końcu właśnie ten mięsień odpowiada za prostowanie stawu kolanowego. Dobry ortopeda poza fizjoterapią zleci również zabiegi falą uderzeniową, które zmniejszą ból i zadziałają przeciwzapalnie.
Przy świeżych kontuzjach wystarczy zaledwie 5 krótkich zabiegów falą uderzeniową aby odnotować wyraźną poprawę. Dobre rezultaty leczenia falą uderzeniową (skuteczność na poziomie 85%) można jeszcze poprawić dołączając do terapii laser wysokoenergetyczny HIL, który wzmacnia efekty terapeutyczne dając długotrwałe rezultaty.