Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kręgosłupa / Rwa barkowa – rehabilitacja kręgosłupa

Rwa barkowa – rehabilitacja kręgosłupa

Czujesz ból w kręgosłupie szyjnym, który często promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka? Z dużą dozą prawdopodobieństwa to może być rwa barkowa określana też przez lekarzy jako rwa ramienna, czy też neuralgia barkowa. Jest ona przeważnie skutkiem zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego albo dyskopatii w kręgosłupie szyjnym. Nieleczona często prowadzi do zaniku mięśni i niedowładu ręki.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Rwa barkowa objawy

Silne bóle karku promieniujące w stronę ręki, konkretnie do ramienia, przedramienia, czasem też dłoni lub pleców albo klatki piersiowej. Są to bóle o zmiennym nasileniu, które mogą się przybierać na sile przy ruchach głową, kaszlu, kichaniu, w sytuacjach stresowych, a także podczas dłuższego siedzenia.

Pacjenci opisują je jako bóle piekące, palące, często połączone z mrowieniem. Najpierw pojawia się uciążliwe napięcie mięśni szyi i karku, które w dalszym etapie przechodzi w ból barku lub górnej części klatki piersiowej, potem ten ból zaczyna promieniować do łokcia i nadgarstka, a nawet palców u ręki! Z czasem bóle są tak uciążliwe, że uniemożliwiają zaśnięcie lub potrafią wybudzić ze snu!

Przyczyny rwy barkowej

Istnieje wiele przyczyn rwy barkowej. Jako najczęstsze wymienia się choćby chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, zwyrodnienie krążka międzykręgowego, dyskopatię i neuralgię. Znacznie rzadziej powodem rwy barkowej są zmiany hormonalnej albo nowotwór. By zdiagnozować schorzenie, trzeba wybrać się na konsultację do dobrego ortopedy albo neurologa, który przeprowadzi testy, a w razie konieczności zleci zrobienie zdjęcia RTG lub wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego.

Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ nieleczona rwa barkowa może skończyć się osłabieniem, a nawet zanikiem mięśni! Niestety, najpierw słabnie uścisk dłoni, potem pojawiają się zaburzenia czucia ręki przy dotykaniu skóry.

Rwa barkowa – leczenie u kręgarza

Gdy dolegliwości są „świeże” zalecane jest przede wszystkim branie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i tych, które zmniejszają napięcie mięśniowe, do tego dochodzi oczywiście odpoczynek, by nie pogłębić złego stanu pacjenta. Gdy ostry ból zacznie ustępować można wówczas przystąpić do rehabilitacji kręgosłupa. Kręgarz zazwyczaj wykonuje masaż klasyczny, którego celem jest rozluźnienie napiętych mięśni karku i szyi. Ponadto stosuje się masaż tkanek głębokich, którego celem jest uwolnienie zrostów międzymięśniowych i mięśniowo-powięziowych.

Do tego dochodzi terapia punktów spustowych, zmniejszająca ich aktywność i nadwrażliwość oraz rozluźniająca mięśnie. W rehabilitacji kręglarze wykonują również terapię manualną, która zależy od stanu pacjenta i doświadczenia fizjoterapeuty. Całość leczenia dopełniają zabiegi fizykoterapii, jak laser, krioterapia, magnetoterapia i inne, które zaleci lekarz prowadzący. Uzupełnieniem rehabilitacji mogą być plastry tzw. kinesiotaping, których celem jest skorygowanie ustawienia segmentów ciała.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Rwa barkowa – rehabilitacja kręgosłupa
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.