Rwa barkowa – rehabilitacja kręgosłupa

Czujesz ból w kręgosłupie szyjnym, który często promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka? Z dużą dozą prawdopodobieństwa to może być rwa barkowa określana też przez lekarzy jako rwa ramienna, czy też neuralgia barkowa. Jest ona przeważnie skutkiem zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego albo dyskopatii w kręgosłupie szyjnym. Nieleczona często prowadzi do zaniku mięśni i niedowładu ręki.

Rwa barkowa objawy

Silne bóle karku promieniujące w stronę ręki, konkretnie do ramienia, przedramienia, czasem też dłoni lub pleców albo klatki piersiowej. Są to bóle o zmiennym nasileniu, które mogą się przybierać na sile przy ruchach głową, kaszlu, kichaniu, w sytuacjach stresowych, a także podczas dłuższego siedzenia.

Pacjenci opisują je jako bóle piekące, palące, często połączone z mrowieniem. Najpierw pojawia się uciążliwe napięcie mięśni szyi i karku, które w dalszym etapie przechodzi w ból barku lub górnej części klatki piersiowej, potem ten ból zaczyna promieniować do łokcia i nadgarstka, a nawet palców u ręki! Z czasem bóle są tak uciążliwe, że uniemożliwiają zaśnięcie lub potrafią wybudzić ze snu!

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Przyczyny rwy barkowej

Istnieje wiele przyczyn rwy barkowej. Jako najczęstsze wymienia się choćby chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, zwyrodnienie krążka międzykręgowego, dyskopatię i neuralgię. Znacznie rzadziej powodem rwy barkowej są zmiany hormonalnej albo nowotwór. By zdiagnozować schorzenie, trzeba wybrać się na konsultację do dobrego ortopedy albo neurologa, który przeprowadzi testy, a w razie konieczności zleci zrobienie zdjęcia RTG lub wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego.

Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ nieleczona rwa barkowa może skończyć się osłabieniem, a nawet zanikiem mięśni! Niestety, najpierw słabnie uścisk dłoni, potem pojawiają się zaburzenia czucia ręki przy dotykaniu skóry.

zamrozony-bark

Rwa barkowa – leczenie u kręgarza

Gdy dolegliwości są „świeże” zalecane jest przede wszystkim branie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i tych, które zmniejszają napięcie mięśniowe, do tego dochodzi oczywiście odpoczynek, by nie pogłębić złego stanu pacjenta. Gdy ostry ból zacznie ustępować można wówczas przystąpić do rehabilitacji kręgosłupa. Kręgarz zazwyczaj wykonuje masaż klasyczny, którego celem jest rozluźnienie napiętych mięśni karku i szyi. Ponadto stosuje się masaż tkanek głębokich, którego celem jest uwolnienie zrostów międzymięśniowych i mięśniowo-powięziowych.

Do tego dochodzi terapia punktów spustowych, zmniejszająca ich aktywność i nadwrażliwość oraz rozluźniająca mięśnie. W rehabilitacji kręglarze wykonują również terapię manualną, która zależy od stanu pacjenta i doświadczenia fizjoterapeuty. Całość leczenia dopełniają zabiegi fizykoterapii, jak laser, krioterapia, magnetoterapia i inne, które zaleci lekarz prowadzący. Uzupełnieniem rehabilitacji mogą być plastry tzw. kinesiotaping, których celem jest skorygowanie ustawienia segmentów ciała.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Masaż z elementami terapii manualnej (30 minut) 120zł

Rehabilitacja wad postawy u dzieci (45 min) 90zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online