Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja ręki / Uszkodzenie stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Czujesz kłujący ból w obrębie barku, który w nocy nie daje Ci zasnąć albo Cię wybudza ze snu? Ruchy całą ręką są mocno ograniczone? Możliwe, że uszkodzeniu uległ stożek rotatorów. Jest to grupa ścięgien, które łączą się ze sobą równocześnie pokrywając przód, tył, a także górną powierzchnię stawu ramienno – łopatkowego.

Są trzy rodzaje uszkodzeń stożka rotatorów, co najlepiej jest w stanie określić badanie USG prawidłowo przeprowadzone przez dobrego ortopedę. Najważniejsze to umówić się na wizytę, gdy zauważy się u siebie niepokojące objawy.

Stożek rotatorów – co to jest?

Stożek rotatorów to grupa czterech mięśni i związanych z nimi ścięgien, które odgrywają kluczową rolę w stabilizacji stawu barkowego i ułatwianiu różnych ruchów ramienia. Mięśnie te znajdują się wokół stawu barkowego i odpowiadają za utrzymanie integralności i ruchomości barku.

Do stożków rotatorów zaliczane są:

  • Mięsień nadgrzebieniowy – mięsień ten znajduje się w górnej części łopatki. Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego przebiega pod wyrostkiem barkowym i przyczepia się do głowy kości ramiennej. Mięsień nadgrzebieniowy pomaga w rozpoczęciu odwodzenia ramienia (uniesienia ramienia od ciała).
  • Mięsień podgrzebieniowy – usytuowany w tylnej części łopatki, mięsień ten ma ścięgno, które również przyczepia się do kości ramiennej. Bierze udział w rotacji zewnętrznej ramienia, pomagając obrócić ramię na zewnątrz.
  • Mięsień obły mniejszy – mięsień ten znajduje się poniżej mięśnia podgrzebieniowego na bocznym brzegu łopatki. Jego ścięgno przyczepia się do kości ramiennej i pomaga w rotacji zewnętrznej ramienia.
  • Mięsień podłopatkowy – umieszczony na przedniej powierzchni łopatki, mięsień podłopatkowy ma ścięgno, które przyczepia się do kości ramiennej. Odgrywa kluczową rolę w rotacji wewnętrznej ramienia.

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Nasilone dolegliwości bólowe, przypominające kłucie zlokalizowane przeważnie po zewnętrznej stronie ramienia, ewentualnie w okolicy przedniej części barku, poza tym częste bóle nocne, które mogą wybudzać to najczęstsze objawy uszkodzenia stożka rotatorów. Wśród innych objawów notuje się osłabienie siły mięśniowej i ograniczenie zakresu ruchu barku, uczucie niestabilności całego stawu, a także asymetria barków.

Przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów

Główną przyczyną uszkodzenia stożka rotatorów są nawarstwiające się mikrourazy. Najczęściej dolegliwość dotyczy ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego w obrębie jego przyczepu. Poza tym w bezpośredniej styczności ze stożkiem rotatorów znajduje się ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia, które także jest często objęte procesem chorobowym. Wielokrotne rzuty, wymachy górnymi kończynami to główne przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów u sportowców takich dyscyplin jak siatkówka, squash, tenis badminton, pływanie, piłka ręczna. Niestety omawiana kontuzja zdarza się także u zwykłych ludzi.

Uszkodzenia stożka rotatorów leczenie

Ortopeda z doświadczeniem stawia diagnozę w oparciu o diagnostykę funkcjonalną, lokalizację objawów bólowych i analizę badań obrazowych. Zdjęcie rentgenowskie umożliwia określenie przyczyny uszkodzenia, z kolei rezonans magnetyczny lub badanie USG pozwala ocenić stan uszkodzonych ścięgien i obecność zwapnień.

Na początku leczenia prowadzi się terapię przeciwbólową. W naszym gabinecie zamiast środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych leczymy pacjentów falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym.

W obu przypadkach są to terapie, których celem jest pozbycie się stanu zapalnego, bólu i szybki powrót do zdrowia. W miarę ustępowania dolegliwości można wdrożyć również ćwiczenia wzmacniające mięśnie i stabilizujące staw, konieczne jest także rozciąganie przykurczonych mięśni.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Uszkodzenie stożka rotatorów
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.