Zapalenie kaletki podbarkowej to dolegliwość będąca przeważnie wynikiem powtarzalnych urazów związanych z uciskiem na kaletkę – przede wszystkim przez ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Jest to schorzenie, które nie powstaje z dnia na dzień, proces degeneracji trwa często tygodnie a nawet miesiące.
Robi się stan zapalny, który prowadzi do obrzęku kaletki, a co za tym idzie zespołu ciasnoty podbarkowej. Kaletka podbarkowa pełni ważną funkcję w stawie barkowym – jest odpowiedzialna za zmniejszenie tarcia między ścięgnem mięśnia, a podłożem kostnym. Oddziela ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego od znajdujących się w pobliżu: wyrostka barkowego, wyrostka kruczego, mięśnia naramiennego i więzadła kruczo-ramiennego.
Bolesność palpacyjna, zaczerwienienie i obrzęk, ból ciągnący się wzdłuż przedniej oraz bocznej strony ramienia skutkujący osłabieniem i sztywnością mięśniową – to najczęstsze z objawów zapalania kaletki podbarkowej. Pacjenci skarżą się także na problemy z unoszeniem ramienia powyżej 90 stopni, co utrudnia przede wszystkim takie czynności jak mycie głowy pod prysznicem czy czesanie.
W przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawów należy udać się do dobrego ortopedy, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona badanie USG, na którym będzie widać dokładnie czy pacjent cierpi na zapalenie kaletki podbarkowej, czy nie. Badanie USG barku jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne, a co więcej nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.
By szybko i skutecznie wyleczyć zapalenie kaletki podbarkowej warto poddać się terapii falą uderzeniową. Jest to w tej chwili najskuteczniejsza z nowoczesnych, ogólnodostępnych metod terapeutycznych. Jej skuteczność sięga 85%! Terapia falą uderzeniową wydatnie zmniejsza ból i obrzęk w chorym miejscu i szybko eliminuje stan zapalny.
Zazwyczaj już 5 krótkich zabiegów wystarcza do tego by pacjent poczuł się zdecydowanie lepiej. Doskonałe i długotrwałe efekty w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej daje również laser wysokoenergetyczny HIL świetnie działając na stany zapalne tkanek miękkich, ścięgien i stawów.
W przypadku osób aktywnie trenujących sporty siłowe przy zapaleniu kaletki podbarkowej ćwiczenia fizyczne powinny być ukierunkowane na wzmocnienie grupy mięśniowej rotatorów stawu barkowego. Pacjent powinien się także skoncentrować na ćwiczeniach kondycyjnych i rozciągających, by nie przeciążać stawu barkowego.