Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja ręki / Zapalenie kaletki podnaramiennej

Zapalenie kaletki podnaramiennej

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Odczuwasz ból w barku, zwłaszcza po wysiłku fizycznym? Ruchy ramion są ograniczone, a każde uniesienie ramion nad głowę przynosi cierpienie? To może być zapalenie kaletki podnaramiennej. W takim przypadku konieczna może być wizyta u ortopedy, który przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona konieczne badania, w tym bezbolesne i niewymagające przygotowania USG stawu barkowego. Na tej podstawie ortopeda będzie w stanie odróżnić zapalenie kaletki podnaramiennej od np. zapalenia kaletki podbarkowej, czy uszkodzenia stożka rotatorów.

Kaletka podnaramienna – co to jest?

Kaletka podnaramienna to kaletka maziowa zlokalizowana w stawie barkowym. Kaletka to mały woreczek wypełniony płynem, który pomaga zmniejszyć tarcie pomiędzy ruchomymi częściami ciała, takimi jak kości, ścięgna i mięśnie. Kaletka podnaramienna znajduje się pomiędzy mięśniem naramiennym a leżącymi pod nim strukturami stawowymi, zwłaszcza kością ramienną i torebką stawową barku.

W niektórych przypadkach kaletka podnaramienna może ulec zapaleniu i jest to stan znany jako zapalenie kaletki podnaramiennej. Zapalenie kaletki występuje, gdy kaletka staje się podrażniona lub opuchnięta, co prowadzi do bólu i dyskomfortu. Zapalenie to może być spowodowane powtarzającymi się czynnościami wykonywanymi nad głową, urazem lub podstawowymi stanami zapalnymi.

Zapalenie kaletki podnaramiennej objawy

Jakie objawy mogą wskazywać na zapalenie kaletki podnaramiennej? Przede wszystkim ból, wrażliwość i ograniczenie ruchomości ręki. Ból może się nasilać przy próbie poruszania kończyną, a w niektórych przypadkach może u chorego wystąpić jeszcze gorączka, jednak nie są to częste przypadki. W przypadku tego typu objawów należy ograniczyć aktywność fizyczną do absolutnego minimum.

Zapalenie kaletki podnaramiennej przyczyny

Zapalenie kaletki podnaramiennej to dolegliwość, która przez wiele tygodni może nie dawać objawów, jednak związana jest z sumowaniem się mikrourazów w obrębie stawu. W pewnym momencie degeneracji pojawia się ból, który prowadzi do ograniczenia ruchomości stawu. W skutek podrażnienia kaletki gromadzi się w niej płyn maziowy. Zewnętrzna warstwa kaletki ulega pogrubieniu. Kto więc jest najbardziej narażony na zapalenie kaletki? Głównie osoby przeciążające stawy, pracując godzinami w nienaturalnych pozycjach.

Leczenie zapalenia kaletki podnaramiennej

Leczenie nieoperacyjne obejmuje zazwyczaj podawanie pacjentowi leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także dostawowe wstrzyknięcia kortykosteroidów. Zaleca się również zestawy ćwiczeń wykonywanych w domu i przez fizjoterapię, które mają na celu wzmocnienie mięśni w obrębie chorego miejsca. Doskonałą metodą leczenia zapalenia kaletek jest terapia falą uderzeniową, która przynosi pacjentowi ulgę już po kilku krótkich, nieinwazyjnych zabiegach.

Fala uderzeniowa działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, przez co zastępuje leki niesteroidowe docierając do źródła problemu. Skuteczność leczenia falą uderzeniową dochodzi do 85% procent, co jest bardzo dobrym wynikiem, a w połączeniu z zabiegami laserem wysokoenergetycznym skuteczność i długotrwałe rezultaty są jeszcze lepsze.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Zapalenie kaletki podnaramiennej
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.