Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja stopy / Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Przeciążenia prowadzą do stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki przypominające mocną taśmę rozpiętą na całej długości podeszwy – od kości pięty do palców. Pełni ono ważną rolę w trakcie chodzenia. Przy każdym kroku czy skoku napina się. Niestety, jest ono podatne na przeciążenia, mikrouszkodzenia, np. spowodowane bieganiem, uprawianiem sportu czy stojącą pracą.

Przeciążenia te prowadzą do stanu zapalnego w miejscu, gdzie rozcięgno przyczepione jest do kości piętowej. Objawia się dokuczliwym bólem pięt i nasila się zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy stopą, czyli napinamy rozcięgno. Zapalenie prowadzi do tworzenia się narośli kostnej na pięcie, którą widać na zdjęciu RTG.

Poniżej kilka faktów dotyczących zapalenia rozcięgna podeszwowego

Uporczywy, przeszywający ból w pięcie, który odczuwamy przy każdym kroku, czujemy jakbyśmy mieli kamyk w bucie to charakterystyczny objaw tzw. ostrogi piętowej. Ból najbardziej dokucza nam rano, tuż po tym jak wstaniemy z łóżka, kiedy stawiamy pierwsze kroki. Gdy się już rozruszamy, ból staje sie łagodniejszy.

Pod potoczną nazwą ostrogi piętowej kryje się kilkumilimetrowe zwapnienie, wyglądem przypominające haczyk czy kieł skierowany ostrym końcem w stronę palców. Jest ono widoczne na zdjęciu RTG stopy. Jednak to nie narośla kostne odpowiadają za ból. Jego przyczyną jest przewlekły stan zapalny. Dlatego właściwa nazwa tej choroby to zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

  • Przez lata opracowaliśmy schemat leczenia rozcięgna podeszwowego do perfekcji. Posiadamy wszelkie narzędzia niezbędna do przeprowadzenia skutecznej terapii przy zapaleniu rozcięgna a także przy jego uszkodzeniu.
  • Wieloletnie doświadczenie jakie posiadamy w walce z ta dolegliwością oraz szeroka gama zabiegów na czele z falą uderzeniową oraz najmocniejszym na rynku Laserem wysokoenergetycznym 15 Watt, powoduje ,że żadne uszkodzenie rozcięgna podeszwowego nie jest dla nas problemem.
  • Wykonujemy ogromną liczbę zabiegów przy użyciu fali uderzeniowej co świadczy o tym ,że przez lata pacjenci nam zaufali i polecają nas dalej, zapraszamy na nasz portal poświęcony tylko fali uderzeniowej–>> https://fala-uderzeniowa.warszawa.pl
  • Posiadamy własną pracownie wkładek ortopedycznych gdzie wykonujemy komputerową analizę stopy oraz wkładki ortopedyczne termoplastyczne , które są świetnym uzupełnieniem leczenia. Chcesz poczytać o naszych wkładkach –>> https://formthotics.waw.pl
  • Dosyć sporą ulgę w bólu można osiągnąć wykorzystując kinesiotaping
  • Wykonujemy również Usg ortopedyczne aby na bieżąco monitorować postępy w leczeniu.
  • Trafiają do nas również osoby , które borykają się z uszkodzeniem rozcięgna od kilku miesięcy i nic nie pomaga , dla nich też mamy ratunek, Dr Michał Szyszka ortopeda pod kontrolą usg wprowadzi do rozcięgna osocze bogatopłykowe które rozpocznie proces naprawczy oraz wytworzy mocną i elastyczną bliznę

Metody nieoperacyjne leczenia rozcięgna

W leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego stosuje się przede wszystkim metody nieoperacyjne tj. kinezyterapię miejscową, kinesiotaping oraz ćwiczenia z fizjoterapeutą. Całość uzupełniają zabiegi z fizykoterapii czyli wcześniej wspomniany zwykły laser oraz ultradźwięki. Zważywszy na fakt iż takich zabiegów Laseroterapii i ultradźwięków trzeba wykonać minimum 10 codziennie a ich skuteczność jest na poziomie 35% to w naszym gabinecie odeszliśmy od tego typu zabiegów już dawno. Na dzień dzisiejszy nie ma lepszej metody nieoperacyjnej jak Fala Uderzeniowa, która posiada skuteczność na poziomie 80%.

Zabiegi z fali uderzeniowej trwają od 3 do 10 minut i wykonuje się je w odstępach 5-7 dni. Czasami już 3 takie zabiegi wystarczą aby pozbyć się dolegliwości bólowych.

Efekty zabiegu nie są natychmiastowe

Efekty zabiegu nie są natychmiastowe. Trzeba poczekać na nie kilka tygodni natomiast ulga w bólu pojawia się stosunkowo szybko. W tym czasie zabiegi wykonane za pomocą fali uderzeniowej mobilizują włókna kolagenowe do regeneracji. Co prawda zabiegi nie likwidują wyrośli kostnej powstałej pod kością piętową, ale po terapii ustępują dolegliwości bólowe. Przez 3 dni tuż po samym zabiegu ból pięty może być silniejszy niż dotychczas. Jest to naturalna przejściowa reakcja. Ból stopniowo maleje. Gdy jest bardzo dotkliwy, możemy go łagodzić dostępnymi bez recepty niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), np. z ibuprofenem, naproksenem.

Na czas leczenia ograniczyć wysiłek fizyczny

Nie należy uprawiać żadnego sportu, unikać wysiłku fizycznego, a do butów używać specjalnych wkładek zaprojektowanych specjalnie pod Twoje stopy z uwzględnieniem zapalenia rozcięgna podeszwowego. Nasze wkładki po zakończeniu procesu leczenia będą pozbawione klinów odciążających rozcięgno i będziemy mogli się skupić już tylko na prawidłowej biomechanice stopy i tak zmodyfikujemy dla Ciebie wkładkę aby nawet wielogodzinne spacery czy treningi biegowe dawały Ci niesamowitą radość.

Warto wiedzieć jak możemy ulżyć sobie w bólu w domowych warunkach

Masaż. Usiądźmy wygodnie, opierając jedną nogę na udzie drugiej. W tej pozycji masujmy podeszwę stopy okrężnymi ruchami, delikatnie ją głaszcząc i ugniatając. Ćwiczenia. Proste ćwiczenia wykonywane przez kilka minut rozluźnią mięśnie stopy i rozciągną rozcięgno. Możemy gołą stopą toczyć butelkę po podłodze lub położyć stopę na piłeczce do golfa lub tenisa i rolować stopę. Po zakończonych ćwiczeniach można schłodzić spód stopy np okładem żelowym lub kostkami lodu.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.