Przejdź do głównej treści
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Płaskostopie podłużne to deformacja stóp polegająca na obniżeniu się łuku przyśrodkowego, co skutkuje wypłaszczeniem stóp. To schorzenie ma duży wpływ na komfort chodzenia i biegania, jak również na pozostałe części aparatu ruchowego: stawy skokowe, kolanowe, biodra, a nawet kręgosłup.

Prawidłowej budowy stopa nie dotyka podłoża całą powierzchnią – ona wspiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej kości śródstopia oraz głową piątej kości śródstopia. Takie ułożenie zapewnia optymalny rozkład ciężaru ciała podczas stania, chodzenia, biegania czy skakania. W przypadku płaskostopia podłużnego nie ma mowy o prawidłowym rozłożeniu ciężaru co skutkuje pewnymi objawami i konsekwencjami zdrowotnymi.

Płaskostopie podłużne objawy – dolegliwości

Skutkami płaskostopia poprzecznego są głównie obrzęki i bóle stóp, łydek, jak również kolan i kręgosłupa. Niekiedy może także dojść do znacznie poważniejszych deformacji, takich jak przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stawowych stopy oraz problemów ze ścięgnem Achillesa.

Wkładki ortopedyczne

Przyczyny płaskostopia podłużnego

Podstawowymi przyczynami płaskostopia podłużnego są: niewydolność aparatu więzadłowo-mięśniowego, brak ruchu, praca stojąca, źle dobrane obuwie, otyłość, cukrzyca, czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Jako inne powody płaskostopia poprzecznego wymienia się przede wszystkim długotrwałą grę w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną na twardym boisku (asfaltowym), dźwiganie ciężarów, przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, a także zaniedbania w kontroli rozwoju stóp w okresie dorastania.

Płaskostopie podłużne – czynniki ryzyka

Do rozwoju płaskostopia podłużnego może przyczyniać się kilka czynników ryzyka:

  • Genetyka – jeśli rodzice lub bliscy krewni mają płaskostopie, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u ich potomstwa.
  • Wiek – płaskostopie podłużne występuje częściej u dzieci, ponieważ łuki stóp zwykle rozwijają się i stają się bardziej widoczne w miarę wzrostu dziecka. W niektórych przypadkach podbicia mogą nie rozwinąć się w pełni, co prowadzi do utrzymującego się płaskostopia.
  • Osłabienie lub brak równowagi mięśni – mogą one przyczynić się do zapadnięcia się łuków.
  • Otyłość – nadmierna masa ciała powoduje dodatkowe obciążenie stóp i może przyczynić się do rozwoju lub pogorszenia płaskostopia.
  • Ciąża – zmiany hormonalne i przyrost masy ciała związane z ciążą mogą przyczyniać się do zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym, prowadząc do rozwoju lub zaostrzenia płaskostopia.
  • Urazy stopy lub kostki – złamania lub urazy więzadeł, mogą zmienić biomechanikę stopy i przyczynić się do rozwoju płaskostopia.
  • Zaburzenia nerwowo-mięśniowe – stany wpływające na nerwy lub kontrolę nerwowo-mięśniową stóp, takie jak porażenie mózgowe lub dystrofia mięśniowa.
  • Napięte ścięgno Achillesa – może wpływać na elastyczność i funkcję stopy, potencjalnie przyczyniając się do płaskostopia.
  • Czynniki zawodowe – niektóre zawody wymagające długotrwałego stania lub chodzenia po twardych powierzchniach mogą zwiększać ryzyko rozwoju płaskostopia.

Płaskostopie podłużne leczenie

Zahamowanie i cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko i wyłącznie we wczesnym stadium schorzenia i pod warunkiem, że organizm jest bardzo młody – dzieci. W przypadku dorosłych osób nie ma możliwości, aby płaskostopie cofnąć – można je jedynie zatrzymać by się nie pogłębiało i nie przysparzało dolegliwości bólowych.

Do tego celu służą specjalne wkładki ortopedyczne, idealnie dopasowane do stóp pacjenta, na podstawie wykonanego wcześniej badania komputerowego stóp. W takich wkładkach należy chodzić codziennie – one zahamują deformacje. Ponadto w płaskostopiu podłużnym wykonuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp np. przez naprzemienne chodzenie na palcach i piętach. Warto również zadbać o odpowiednią wagę ciała, by nie obciążać stóp.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Płaskostopie podłużne
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.