Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja stopy / Skręcenie stawu skokowego leczenie

Skręcenie stawu skokowego leczenie

Skręcenie stawu skokowego należy do częstych urazów kończyny dolnej i może się zdarzyć każdemu, w każdym wieku. Przy „skręceniu kostki” najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadeł podocznych. Nie jest to poważny uraz, ale zbagatelizowany przez pacjenta i nieleczony może doprowadzić do przewlekłych dolegliwości, które będą odczuwalne latami.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Dlatego nawet przy z pozoru tak błahej kontuzji jak skręcenie stawu skokowego dobrze jest się wybrać do ortopedy, który oceni uraz oraz zaleci odpowiednie leczenie zachowawcze. Może ono obejmować odpoczynek, unieruchomienie stawu, a w niektórych przypadkach stosowanie fizjoterapii. Ważne jest także stosowanie się do zaleceń dotyczących zmniejszenia obciążenia na uszkodzony staw, na przykład poprzez korzystanie z kuli lub innych pomocniczych środków. Regularne kontrole i ewentualne dostosowanie terapii do postępów w leczeniu są kluczowe dla szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia.

Skręcenie stawu skokowego przyczyny

Skręcić kostkę można w skutek złego postawienia stopy w trakcie biegania, skakania, niekiedy maszerowania po nierównym terenie np. w górach, a także poprzez nadmierne nawrócenie stopy, jak i przy powtarzających się mikrourazach. O ile skręcenie stawu skokowego nie jest poważną kontuzją, to poważne mogą być powikłania wynikające z nawracających urazów stawu skokowego. Wśród nich warto wspomnieć choćby, zapalenie pochewek ścięgnistych mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa, naciągnięcie więzadeł stawów stępu, a także urazy chrzęstno-kostne wewnątrz stawu.

Skręcenie kostki objawy

W zależności od rodzaju uszkodzenia więzadła objawami skręcenia stawu skokowego mogą być: ból, obrzęk, krwiak, ocieplenie stawu, ograniczenie ruchomości stawu, brak stabilności. By jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności należy się umówić na wizytę u ortopedy, który zaleci optymalne leczenie. Przed wizytą u specjalisty, w warunkach domowych można jednak wykonać kilka czynności, które mogą pomóc, jak na przykład szybkie schłodzenie stawu skokowego lodem, które zmniejszy obrzęk, uśmierzy ból i zapobiegnie powstaniu krwiaka. Trzeba jednak pamiętać by lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę bo można doprowadzić do odmrożenia.

Poza kompresami z lodu, można zastosować bandaż elastyczny, który zapobiegnie pogłębieniu się urazu. Warto również zastosować uniesienie kończyny, co przyspieszy redukcję obrzęku, a także zapewnić odpowiednią ilość odpoczynku, aby staw mógł się regenerować. W sytuacjach, kiedy ból jest intensywny, warto zastosować leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Ponadto, delikatne ćwiczenia i masaż okolicznych mięśni mogą poprawić krążenie i przyspieszyć proces gojenia. W przypadku utrzymujących się dolegliwości, niezbędna może okazać się rehabilitacja pod okiem specjalisty.

W trakcie wizyty u dobrego ortopedy zostanie przeprowadzone badanie fizykalne, które pozwoli ocenić zakres uszkodzeń w obrębie stawu. Niekiedy można również zrobić USG, a w przypadku silnego bólu także zdjęcie rentgenowskie, by sprawdzić czy nie doszło do złamania kostki. W zależności od diagnozy i tego jak poważnie zostały uszkodzone więzadła, ortopeda może założyć półsztywny stabilizator stawu. W zestawie zabiegów fizykoterapeutycznych zleconych przez lekarza mogą znaleźć się m.in. krioterapia, jonoforeza, pole magnetyczne, laser lub też ultradźwięki.

Najszybciej jednak poradzi sobie z bólem i obrzękiem fala uderzeniowa – w przypadku skręconej kostki powinno wystarczyć w zupełności 4-5 krótkich zabiegów, o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Oprócz tego swoją pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia będą miały specjalnie dobrane ćwiczenia z terapeutą. Te ćwiczenia, opracowane przez doświadczonego fizjoterapeutę, będą dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i mogą obejmować różne techniki, takie jak rozciąganie, wzmacnianie mięśni czy ćwiczenia równoważne. Regularne sesje z terapeutą mogą znacząco przyspieszyć proces rekonwalescencji i zapewnić efektywne powrót do pełnej sprawności.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Skręcenie stawu skokowego leczenie
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.