Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego należy do częstych urazów kończyny dolnej i może się zdarzyć każdemu, w każdym wieku. Przy „skręceniu kostki” najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadeł podocznych. Nie jest to poważny uraz, ale zbagatelizowany przez pacjenta i nieleczony może doprowadzić do przewlekłych dolegliwości, które będą odczuwalne latami.

Dlatego nawet przy z pozoru tak błahej kontuzji jak skręcenie stawu skokowego dobrze jest się wybrać do ortopedy, który oceni uraz oraz zaleci odpowiednie leczenie zachowawcze. Może ono obejmować odpoczynek, unieruchomienie stawu, a w niektórych przypadkach stosowanie fizjoterapii. Ważne jest także stosowanie się do zaleceń dotyczących zmniejszenia obciążenia na uszkodzony staw, na przykład poprzez korzystanie z kuli lub innych pomocniczych środków. Regularne kontrole i ewentualne dostosowanie terapii do postępów w leczeniu są kluczowe dla szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Skręcenie stawu skokowego przyczyny

Skręcić kostkę można w skutek złego postawienia stopy w trakcie biegania, skakania, niekiedy maszerowania po nierównym terenie np. w górach, a także poprzez nadmierne nawrócenie stopy, jak i przy powtarzających się mikrourazach. O ile skręcenie stawu skokowego nie jest poważną kontuzją, to poważne mogą być powikłania wynikające z nawracających urazów stawu skokowego. Wśród nich warto wspomnieć choćby, zapalenie pochewek ścięgnistych mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa, naciągnięcie więzadeł stawów stępu, a także urazy chrzęstno-kostne wewnątrz stawu.

ankle-sprains

Skręcenie kostki objawy

W zależności od rodzaju uszkodzenia więzadła objawami skręcenia stawu skokowego mogą być: ból, obrzęk, krwiak, ocieplenie stawu, ograniczenie ruchomości stawu, brak stabilności. By jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności należy się umówić na wizytę u ortopedy, który zaleci optymalne leczenie. Przed wizytą u specjalisty, w warunkach domowych można jednak wykonać kilka czynności, które mogą pomóc, jak na przykład szybkie schłodzenie stawu skokowego lodem, które zmniejszy obrzęk, uśmierzy ból i zapobiegnie powstaniu krwiaka. Trzeba jednak pamiętać by lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę bo można doprowadzić do odmrożenia. Poza kompresami z lodu, można zastosować bandaż elastyczny, który zapobiegnie pogłębieniu się urazu. Warto również zastosować uniesienie kończyny, co przyspieszy redukcję obrzęku, a także zapewnić odpowiednią ilość odpoczynku, aby staw mógł się regenerować. W sytuacjach, kiedy ból jest intensywny, warto zastosować leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Ponadto, delikatne ćwiczenia i masaż okolicznych mięśni mogą poprawić krążenie i przyspieszyć proces gojenia. W przypadku utrzymujących się dolegliwości, niezbędna może okazać się rehabilitacja pod okiem specjalisty.

W trakcie wizyty u dobrego ortopedy zostanie przeprowadzone badanie fizykalne, które pozwoli ocenić zakres uszkodzeń w obrębie stawu. Niekiedy można również zrobić USG, a w przypadku silnego bólu także zdjęcie rentgenowskie, by sprawdzić czy nie doszło do złamania kostki. W zależności od diagnozy i tego jak poważnie zostały uszkodzone więzadła, ortopeda może założyć półsztywny stabilizator stawu. W zestawie zabiegów fizykoterapeutycznych zleconych przez lekarza mogą znaleźć się m.in. krioterapia, jonoforeza, pole magnetyczne, laser lub też ultradźwięki.

Najszybciej jednak poradzi sobie z bólem i obrzękiem fala uderzeniowa – w przypadku skręconej kostki powinno wystarczyć w zupełności 4-5 krótkich zabiegów, o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Oprócz tego swoją pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia będą miały specjalnie dobrane ćwiczenia z terapeutą. Te ćwiczenia, opracowane przez doświadczonego fizjoterapeutę, będą dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i mogą obejmować różne techniki, takie jak rozciąganie, wzmacnianie mięśni czy ćwiczenia równoważne. Regularne sesje z terapeutą mogą znacząco przyspieszyć proces rekonwalescencji i zapewnić efektywne powrót do pełnej sprawności.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online