Przejdź do głównej treści
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Wygląda nieładnie, a poza tym że szpeci stopy, może również podczas chodzenia boleć. Halluks, czy też „paluch koślawy” bo o nim mowa to potoczna nazwa deformacji stawu środkowo-paliczkowego palucha. W zdecydowanej większości przypadków schorzenie dotyka kobiet, które chodzą w butach na obcasie, zakończonych w szpic, rzadziej halluksy przekazywane są genetycznie. Przeważnie halluksy występują na obu stopach. Zmian nie da się cofnąć, chyba że operacyjnie, dlatego tak ważne jest, by je zahamować. Jak? O tym w tekście poniżej.

Przyczyny halluksów

Do powstawiania halluksów przyczynia się przede wszystkim noszenie butów na wysokim obcasie. Wysoki obcas doprowadza do przeciążenia przedniej części stopy, a buty zakończone szpicem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy – właśnie to prowadzi do deformacji palców, pogłębiania się płaskostopia poprzecznego i bólu stopy. Zniekształcenia stopy sprawiają, że ta zaczyna podczas chodzenia inaczej „pracować”, ponieważ w inny sposób rozkłada się ciężar ciała, pogarsza się również wytrzymałość struktur, które odpowiadają za stabilizację stopy, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy.

Czynniki ryzyka halluksów

Do głównych czynników prowadzących do rozwoju halluksów zaliczane są:

  • Genetyka – jeśli Twoi rodzice lub bliscy krewni mieli halluksy lub inne deformacje palców, możesz być w grupie zwiększonego ryzyka.
  • Płeć – kobiety częściej cierpią na haluksy. Może to być związane z rodzajem zwykle noszonego obuwia, na przykład na wysokich obcasach.
  • Struktura stopy – niektóre kształty stóp mogą predysponować do schorzeń palucha. Na przykład posiadanie płaskiej stopy lub elastycznej budowy stopy może zwiększać ryzyko.
  • Wiek – ryzyko rozwoju halluksów zwykle wzrasta wraz z wiekiem. Wraz z wiekiem zużycie stawów może przyczynić się do rozwoju schorzeń takich jak paluch sztywny.
  • Obuwie – noszenie butów, które są obcisłe, wąskie lub mają spiczasty nosek, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia palucha, szczególnie haluksów. Buty na wysokim obcasie również mogą przyczyniać się do problemu.
  • Czynniki zawodowe – niektóre zawody, które wymagają długich okresów stania lub wiążą się z powtarzalnym obciążeniem stóp, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia palucha.
  • Stany zapalne stawów – osoby cierpiące na stany zapalne stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa, mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia palucha.
  • Poprzedni uraz – uraz stopy, zwłaszcza stawu dużego palca, może zwiększyć ryzyko rozwoju palucha sztywnego.
  • Napięte lub słabe mięśnie – brak równowagi mięśniowej stopy, szczególnie mięśni wokół dużego palca, może przyczyniać się do rozwoju palucha.

Halluksy objawy

W tym wypadku nie ma filozofii. Halluks to halluks i nie sposób go pomylić z niczym innym. Koślawy paluch szpecący stopę, niekiedy sprawiający ból, na ogół w stadium zaawansowanym gdy powstał stan zapalny. Gdy ból umożliwia normalne funkcjonowanie jedyną szansą na powrót do zdrowia jest operacja i bolesna rehabilitacja stopy. Jednak da się jej uniknąć, o ile możliwie wcześnie zahamuje się deformacje – w tym celu jednak należy się wybrać do specjalisty.

Halluksy leczenie

Bolące halluksy leczy się skutecznie falą uderzeniową, która działa doskonale przeciwzapalnie i szybko niweluje ból. Skuteczność terapii sięga 85% i to już po pięciu krótkich zabiegach. To obecnie najlepsza nieinwazyjna metoda walki z bólem i stanami zapalnymi. By halluksy się nie rozwijały podczas codziennego chodzenia konieczne są specjalne wkładki ortopedyczne, które zapewnią prawidłowy rozkład ciężaru podczas chodzenia i zahamują deformację stóp.

Najlepsze będą wkładki termoplastyczne Formthotics, które bardzo dobrze absorbują wstrząsy w trakcie chodu i stabilizują stopę, wydatnie zwiększając komfort chodzenia, a nawet biegania.Nasze wkładki ortopedyczne można serwisować co znacznie obniża koszty – nie trzeba kupować nowej pary wkładek, tylko co kilka miesięcy wymienia się najbardziej zużyte elementy.

Niekiedy na prośbę klientki możemy zamontować w butach na szpilkach specjalne peloty, czyli specjalne uwypuklenia, które podnoszą łuk poprzeczny stopy, hamując tym samym deformacje. Nasze 10-letnie doświadczenie w branży sprawia, że umiemy tak zrobić wkładki do butów, aby nasi klienci ponownie mogli czerpać radość z aktywnego życia.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Haluks – co to jest?
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.