Przejdź do głównej treści
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Wygląda nieładnie, a poza tym że szpeci stopy, może również podczas chodzenia boleć. Halluks, czy też „paluch koślawy” bo o nim mowa to potoczna nazwa deformacji stawu środkowo-paliczkowego palucha. W zdecydowanej większości przypadków schorzenie dotyka kobiet, które chodzą w butach na obcasie, zakończonych w szpic, rzadziej halluksy przekazywane są genetycznie. Przeważnie halluksy występują na obu stopach. Zmian nie da się cofnąć, chyba że operacyjnie, dlatego tak ważne jest, by je zahamować. Jak? O tym w tekście poniżej.

Przyczyny halluksów

Do powstawiania halluksów przyczynia się przede wszystkim noszenie butów na wysokim obcasie. Wysoki obcas doprowadza do przeciążenia przedniej części stopy, a buty zakończone szpicem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy – właśnie to prowadzi do deformacji palców, pogłębiania się płaskostopia poprzecznego i bólu stopy. Zniekształcenia stopy sprawiają, że ta zaczyna podczas chodzenia inaczej „pracować”, ponieważ w inny sposób rozkłada się ciężar ciała, pogarsza się również wytrzymałość struktur, które odpowiadają za stabilizację stopy, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy.

Czynniki ryzyka halluksów

Do głównych czynników prowadzących do rozwoju halluksów zaliczane są:

  • Genetyka – jeśli Twoi rodzice lub bliscy krewni mieli halluksy lub inne deformacje palców, możesz być w grupie zwiększonego ryzyka.
  • Płeć – kobiety częściej cierpią na haluksy. Może to być związane z rodzajem zwykle noszonego obuwia, na przykład na wysokich obcasach.
  • Struktura stopy – niektóre kształty stóp mogą predysponować do schorzeń palucha. Na przykład posiadanie płaskiej stopy lub elastycznej budowy stopy może zwiększać ryzyko.
  • Wiek – ryzyko rozwoju halluksów zwykle wzrasta wraz z wiekiem. Wraz z wiekiem zużycie stawów może przyczynić się do rozwoju schorzeń takich jak paluch sztywny.
  • Obuwie – noszenie butów, które są obcisłe, wąskie lub mają spiczasty nosek, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia palucha, szczególnie haluksów. Buty na wysokim obcasie również mogą przyczyniać się do problemu.
  • Czynniki zawodowe – niektóre zawody, które wymagają długich okresów stania lub wiążą się z powtarzalnym obciążeniem stóp, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia palucha.
  • Stany zapalne stawów – osoby cierpiące na stany zapalne stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa, mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia palucha.
  • Poprzedni uraz – uraz stopy, zwłaszcza stawu dużego palca, może zwiększyć ryzyko rozwoju palucha sztywnego.
  • Napięte lub słabe mięśnie – brak równowagi mięśniowej stopy, szczególnie mięśni wokół dużego palca, może przyczyniać się do rozwoju palucha.

Halluksy objawy

W tym wypadku nie ma filozofii. Halluks to halluks i nie sposób go pomylić z niczym innym. Koślawy paluch szpecący stopę, niekiedy sprawiający ból, na ogół w stadium zaawansowanym gdy powstał stan zapalny. Gdy ból umożliwia normalne funkcjonowanie jedyną szansą na powrót do zdrowia jest operacja i bolesna rehabilitacja stopy. Jednak da się jej uniknąć, o ile możliwie wcześnie zahamuje się deformacje – w tym celu jednak należy się wybrać do specjalisty.

Halluksy leczenie

Bolące halluksy leczy się skutecznie falą uderzeniową, która działa doskonale przeciwzapalnie i szybko niweluje ból. Skuteczność terapii sięga 85% i to już po pięciu krótkich zabiegach. To obecnie najlepsza nieinwazyjna metoda walki z bólem i stanami zapalnymi. By halluksy się nie rozwijały podczas codziennego chodzenia konieczne są specjalne wkładki ortopedyczne, które zapewnią prawidłowy rozkład ciężaru podczas chodzenia i zahamują deformację stóp.

Najlepsze będą wkładki termoplastyczne Formthotics, które bardzo dobrze absorbują wstrząsy w trakcie chodu i stabilizują stopę, wydatnie zwiększając komfort chodzenia, a nawet biegania.Nasze wkładki ortopedyczne można serwisować co znacznie obniża koszty – nie trzeba kupować nowej pary wkładek, tylko co kilka miesięcy wymienia się najbardziej zużyte elementy.

Niekiedy na prośbę klientki możemy zamontować w butach na szpilkach specjalne peloty, czyli specjalne uwypuklenia, które podnoszą łuk poprzeczny stopy, hamując tym samym deformacje. Nasze 10-letnie doświadczenie w branży sprawia, że umiemy tak zrobić wkładki do butów, aby nasi klienci ponownie mogli czerpać radość z aktywnego życia.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Haluks – co to jest?
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.