Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja stopy / Ostroga piętowa górna leczenie

Ostroga piętowa górna leczenie

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Jeżeli odczuwasz kłujący, uciążliwy ból z tyłu pięty albo nad piętą to może być ostroga piętowa górna. Co to takiego? Czym różni się od znacznie powszechniejszej ostrogi piętowej dolnej? Ostroga piętowa górna to dolegliwość związana z powstaniem zwapnienia w górnej części pięty, która jest wynikiem niewyleczonego zapalenia ścięgna Achillesa, a nie jak to ma miejsce w przypadku ostrogi piętowej dolnej – stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.

Przyczyny ostrogi piętowej górnej

Jak już zostało wspomniane przyczyną ostrogi piętowej górnej jest przewlekły stan zapalny ścięgna Achillesa. Eliminując zapalenie ścięgna Achillesa zwiększy się szanse na to aby ostroga piętowa już się nie powiększała „Rozbijanie” falą uderzeniową to na dzień dzisiejszy najskuteczniejsza metoda , trzeba jednak pamiętać ,że falą uderzeniową likwidujemy stan zapalny i ostroga piętowa pozostaje do końca życia. Warto po zakończonej terapii falami uderzeniowymi wykonać komputerową analizę stopy i na jej podstawie zrobić wkładki ortopedyczne na wymiar. Oczywiście zapraszamy do naszej pracowni wkładek ortopedycznych https://formthotics.waw.pl

Ostroga piętowa górna objawy

Ostroga piętowa to schorzenie uniemożliwiające nie tylko aktywny tryb życia, ale również zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Przeszywający ból może pojawić się nie tylko podczas chodzenia w trakcie którego pracuje ścięgno Achillesa, ale także przy zakładaniu buta. By zdiagnozować ostrogę piętową należy wybrać się do ortopedy, najlepiej od razu ze zdjęciem RTG. Na podstawie prostego badania i zdjęcia rentgenowskiego specjalista bez trudu będzie w stanie ustalić, czy jest to ostroga piętowa górna, czy inna dolegliwość.

Ostroga piętowa górna leczenie

Leczenie ostrogi piętowej górnej polega przede wszystkim na wyleczeniu ścięgna Achillesa, czyli głębszej przyczyny, a także przyczyny bezpośredniej czyli zwapnienia, które powstało na przyczepie ścięgna z piętą powodując stan zapalny i ból. Najskuteczniejszą metodą leczenia ostrogi piętowej jest terapia falą uderzeniową. Jest to seria krótkich zabiegów, które mają za zadanie uśmierzyć ból i wyeliminować stan zapalny.

W trakcie zabiegu rehabilitant kieruje fale uderzeniową nie tylko w miejsce bólu, ale też wzdłuż całej łydki – to właśnie tam jest niedoleczone ścięgno Achillesa. W trudnych przypadkach, gdy ostroga jest duża, a stan zapalny rozległy, do terapii falą uderzeniową dokłada się jeszcze zabiegi laserem wysokoenergetycznym HIL. Druga kwestia to odciążenie ścięgna Achillesa poprzez specjalne wkładki ortopedyczne, idealnie dopasowane do stóp pacjenta.

Specjalny klin zamontowany pod piętą ma na celu zmniejszenie napięć ścięgna przyspieszając jego gojenie. Tylko działając dwutorowo, a więc poprzez terapię falą uderzeniową oraz wkładki ortopedyczne można w miarę szybko ulżyć pacjentowi w dolegliwościach bólowych i doprowadzić go do pełnej sprawności. I to nam się doskonale udaje, co potwierdzają opinie zadowolonych pacjentów.

Umów się na wizytę
Pacjenci, którzy trafiają do nas pełni bólu i niepokoju z czasem opuszczają Body Move spokojni o swoje zdrowie i przyszłość.
Umów się na wizytę w Body Move

Ból pięty przy chodzeniu

Wiedz, że nie zawsze ból w pięcie przy chodzeniu to musi być ostroga piętowa górna. Za dolegliwości bólowe w obrębie pięty mogą odpowiadać również inne schorzenia. Przykłady? Zapalenie ścięgna Achillesa, które zaczyna się właśnie w okolicy pięty i ciągnie aż łydki. Gdy pojawia się stan zapalny w obrębie tego ścięgna ból najczęściej zlokalizowany jest w okolicy pięty. Ból w pięcie przy chodzeniu może być również związany ze stłuczeniem lub złamaniem kości piętowej, dlatego by rozwiać tego typu wątpliwości konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Jeżeli kość piętowa jest nienaruszona, a USG stopy nie wykazało zmian w ścięgnie Achillesa, to warto sprawdzić również rozcięgno podeszwowe. Jest to pas tkanki miękkiej spinającej piętę z palcami i umożliwiającej człowiekowi poruszanie się. Za ból w pięcie podczas chodzenia może odpowiadać właśnie stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego, który nie leczony, z czasem może skończyć się powstaniem zwapnienia na pięcie, a więc słynnej ostrogi piętowej dolnej.

Ostroga piętowa dolna

Ostroga piętowa dolna również potrafi dawać silne dolegliwości bólowe w obrębie pięty. Najgorzej jest rano – zanim człowiek się „rozchodzi” ból w pięcie może być bardzo dokuczliwy. Pacjenci opisują go jako przeszywający lub kłujący, uniemożliwiający normalne poruszanie się. Na szczęście w przypadku ostrogi piętowej dolnej metody leczenia są podobne jak w przypadku ostrogi piętowej górnej, a więc najlepszy skutek daje terapia falą uderzeniową ESWT.

Po kilku krótkich zabiegach pacjent odczuwający wcześniej ból w pięcie czuje dużą ulgę.Terapia falą uderzeniową działa bowiem przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W wyjątkowo opornych przypadkach zapalenia rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowej stosuje się również suchą igłoterapię. Bez względu na to, czy Twoim problemem jest ostroga piętowa dolna, czy ostroga piętowa górna, czy też inne schorzenie to pamiętaj, że pierwszym krokiem na drodze do zdrowia jest precyzyjna diagnoza u dobrego ortopedy, a następnie wielotorowa rehabilitacja.

Dzięki połączeniu ze sobą skutecznych metod fizykoterapii i zastosowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych ból w pięcie szybko minie, a Ty będzie mógł znowu cieszyć się pełną sprawnością.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Ostroga piętowa górna leczenie
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.