Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kręgosłupa / Rwa kulszowa leczenie kręgosłupa

Rwa kulszowa leczenie kręgosłupa

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Odczuwasz ostry, nagły ból w obrębie pośladka lub tylnej części uda? Cierpisz na nagłe bóle, w obrębie kręgosłupa lędźwiowego? Czujesz drętwienie nóg lub mrowienie w nich? To prawdopodobnie rwa kulszowa. Warszawa, ulica Rydygiera 19 – to tu, w klinice rehabilitacji Body Move od ponad 12 lat leczymy skutki i przyczyny rwy kulszowej.

Jeżeli chcesz położyć kres dolegliwościom bólowym i znowu cieszyć się życiem, którego nie przerywają grymasy ostrego bólu to zgłoś się do nas na rehabilitację kręgosłupa. Bez tego, wyleczenie rwy kulszowej nie będzie po prostu możliwe. Dlaczego? Ponieważ powodem Twoich dolegliwości jest najprawdopodobniej chory kręgosłup, który wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to bolesna dolegliwość związana z uciskaniem przez kręgi największego nerwu w ludzkim organizmie, czyli nerwu kulszowego. Jest to nerw, który przebiega od uda, przez goleń, aż do stopy, stąd też część objawów uwydatnia się właśnie w kończynach dolnych. Ból związany z rwą kulszową może trwać zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni. Niekiedy jednak dolegliwości bólowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez wiele miesięcy. Można przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe ale na dłuższą metę problem i tak nie zostanie rozwiązany, bo wina leży po stronie zmian zwyrodnieniowych w kręgach – wypuklinach i przepuklinach dysków, które uciskają nerw kulszowy.

Rwa kulszowa objawy

Objawy rwy kulszowej to przede wszystkim silny, wręcz rwący ból, a także dotkliwe kłucie w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Ból bardzo często promieniuje na udo lub stopę – wszystko zależy od tego, która część nerwu kulszowego została uciśnięta. Często dolegliwości bólowe związane z rwą kulszową są tak duże, że chory zastyga nieruchomo jak sparaliżowany, ponieważ nawet drobne poruszenie kończy się wielkim cierpieniem.

W czasie ataku rwy kulszowej pacjenci skarżą się często na zaburzenia czucia w kończynach, jak mrowienie lub drętwienie. Mogą również pojawić się kłopoty z wypróżnianiem. Warto jeszcze wspomnieć, że rwa kulszowa nasila się przy odruchach, które ciężko kontrolować, jak kichanie i kaszel – każdy taki odruch powoduje dodatkowy ucisk na korzenie nerwu kulszowego, a w konsekwencji nasilenie dolegliwości bólowych.

Rwa kulszowa przyczyny

Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej to przede wszystkim: choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, wady kręgosłupa oraz dyskopatia, czyli właściwie już choroba cywilizacyjna, na którą nierzadko cierpią już 30-latkowie, o osobach starszych nie wspominając. Właśnie zmiany w dyskach są statystycznie główną przyczyną rwy kulszowej. Wypuklina jądra miażdżystego lub jego przepuklina nie dość, że same z siebie są bolesne, to dodatkowo mogą uciskać nerw kulszowy, stanowiąc przyczynę bolesnej rwy kulszowej.

Innymi czynnikami, które mogą być przyczyną rwy kulszowej są: cukrzyca, otyłość, stany zapalne, choroby nowotworowe. Również powodem rwy kulszowej może być dieta uboga w sole mineralne, witaminy i wapń – w tym jednak wypadku kilkumiesięczna terapia pod okiem specjalisty dietetyka uzupełniająca braki pierwiastków i witamin jest w stanie wydatnie znieść dolegliwości bólowe.

Ból pleców przyczyny leczenie

Rwa kulszowa diagnoza

By zdiagnozować rwę kulszową należy wybrać się do ortopedy bądź neurologa, który na podstawie badania lekarskiego i wywiadu z pacjentem oraz wyników badania obrazowego określi, czy pacjent choruje na rwę kulszową. Badanie lekarskie zawiera w sobie kilka kluczowych testów, m.in. test Lasègue’a, który polega na unoszeniu wyprostowanej w kolanie nogi w pozycji leżącej na plecach. Jeżeli w trakcie tego ruchu pojawi się ból w pośladku, z tyłu uda lub łydce wówczas wynik test jest dodatni co może świadczyć o rwie kulszowej.

Oczywiście niezwykle ważne są też badania obrazowe przy postawieniu diagnozy. Najlepszym i najdokładniejszym z nich jest rezonans magnetyczny, dlatego jeżeli istnieje tylko taka możliwość to powinno się go wykonać, nawet prywatnie jeżeli czas oczekiwania w kolejce na badanie z NFZ jest zbyt długi lub gdy w funduszu brakuje już na nie środków.

Umów się na wizytę
Pacjenci, którzy trafiają do nas pełni bólu i niepokoju z czasem opuszczają Body Move spokojni o swoje zdrowie i przyszłość.
Umów się na wizytę w Body Move

Rwa kulszowa leczenie rehabilitacja

Skuteczne leczenie rwy kulszowej to rehabilitacja kręgosłupa, w przypadku przyczyn schorzenia takich jak: zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, wady postawy. W przypadku, gdy przyczyna rwy kulszowej jest inna, np. cukrzyca wówczas leczenie powinno być ukierunkowane na rozwiązanie problemu z cukrzycą. Jednak jak już zostało wspomniane najczęściej przyczyna rwy kulszowej leży w chorym kręgosłupie, dlatego też konieczna jest rehabilitacja.

W tym celu chodzi się na wizyty do rehabilitanta lub kręgarza, który odpowiednio „nastawia kręgosłup”, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych i niekiedy wręcz zmniejszeniem się ewentualnych przepuklin dysków! Podjęcie rehabilitacji kręgosłupa jest niezbędne, ponieważ gdy ból związany z rwą kulszową przechodzi w stadium przewlekłe, wówczas znacznie trudniej go wyleczyć. Rehabilitacja kręgosłupa w leczeniu rwy kulszowej ma kluczowe znaczenie dla odzyskania prawidłowej biomechaniki kręgosłupa.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta

Przewlekła rwa kulszowa skutki

Nieleczona rwa kulszowa sprawia, że jej skutki utrwalają się w organizmie. Przewlekłe dolegliwości bólowe doprowadzają do zmian w układzie nerwowym. Chorzy stają się drażliwi, przygnębieni, często mają problemy z koncentracją i pamięcią. Nierzadko obniża się również popęd płciowy, występują też zaburzenia seksualne. Aparat mięśniowo-szkieletowy utrwala z kolei złą postawę (tę, którą pacjent przyjmuje, by go nie bolało), co skutkuje przykurczami mięśni, tworzeniem się bolesnych punktów spustowych i „blokad”.

Leczenie przewlekłej rwy kulszowej jest o wiele dłuższe i często mniej skuteczne, niż w przypadku „świeżych” dolegliwości, dlatego tak ważne jest by możliwie wcześnie rozpocząć rehabilitację kręgosłupa – oczywiście w przypadku, gdy za rwę kulszową odpowiada właśnie chory kręgosłup.

Atak rwy kulszowej – co robić?

Masz atak rwy kulszowej i szukasz sposobu, żeby jakoś zmniejszyć ostry ból? Musisz znaleźć pozycję, która zmniejszy ucisk na nerw kulszowy. Niekoniecznie musi to być pozycja leżąca, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

  1. Jeżeli to możliwe, to połóż się na plecach, na twardym podłożu, uginając stawy biodrowe i kolanowe pod kątem prostym – pod nogi podłóż np. stołeczek. Ta pozycja działa w wielu przypadkach rozluźniając mięśnie i odciążając uciskany fragment nerwu kulszowego.
  2. Jeżeli ból jest bardzo silny to możesz się poratować lekami przeciwbólowymi, jednak nie rób tego nagminnie bo możesz sobie zniszczyć żołądek.
  3. Mniej inwazyjnym dla żołądka działaniem o charakterze przeciwbólowym może być maść rozgrzewająca, którą należy wmasować w bolące miejsce. Taki kilkuminutowy masaż pomoże rozluźnić napięte mięśnie.
  4. Ratuj się skrajnymi temperaturami. W bolesne miejsce przyłóż woreczek z lodem owinięty w szmatkę, zimno ma działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Możesz też zadziałać wysoką temperaturą, np. spróbować wziąć gorącą kąpiel, która ma działanie rozluźniające.

Pamiętaj jednak, że ból to sygnał z organizmu, że dzieje się w nim coś złego, dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości powinieneś umówić się do lekarza specjalisty, który rozpisze odpowiednie leczenie.

Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Rwa kulszowa leczenie kręgosłupa
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.