Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kolana / Kolano biegacza leczenie

Kolano biegacza leczenie

Czym jest kolano biegacza? Jakie są objawy tej dolegliwości i jak przebiega rehabilitacja kolana w tym konkretnym przypadku? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w tekście poniżej. Kolano biegacza to zespół dolegliwości bólowych przedniego przedziału kolana. Jest to kontuzja, która nie pojawia się nagle.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Ból związany jest najczęściej z przeciążeniami wynikającymi z nawarstwiających się mikrourazów i jego źródło odczuwalne jest pod lub za rzepką. Bóle nasilają się w czasie chodzenia, biegania, wchodzenia i/lub schodzenia po schodach a także w pozycji siedzącej gdy kolana są przez długi czas zgięte.

Jak zbudowane jest kolano?

Zrozumienie anatomii kolana ma kluczowe znaczenie w leczeniu schorzeń i urazów.

Kolano to staw zawiasowy utworzony przez kości udową, piszczelową i rzepkową. Więzadła (ACL, PCL, MCL, LCL) zapewniają stabilność, a łąkotki amortyzują i stabilizują. Torebka stawowa otacza kolano, a błona maziowa wytwarza płyn maziowy do smarowania. Mięśnie, w tym mięśnie czworogłowe i ścięgna podkolanowe, kontrolują ruch. Kaletki zmniejszają tarcie, a chrząstka stawowa pokrywa powierzchnie stawów.

Jeśli wystąpią utrzymujące się problemy z kolanem, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia w celu oceny i leczenia.

Kolano biegacza przyczyny

W skutek powtarzalnych ruchów związanych z aktywnością kolana dochodzi do podrażnienia błony maziowej stawu kolanowego i degeneracji struktur, które umiejscowione są w okolicy rzepki. Powstaje stan zapalny i robi się wysięk w stawie, który z czasem może ograniczać ruchomość stawu kolanowego. Najczęściej na kolano biegacza cierpią…oczywiście biegacze, zwłaszcza długodystansowcy. Dolegliwość notowana jest również dość często u kolarzy, skoczków, narciarzy, a także piłkarzy.

Kolano biegacza rehabilitacja Warszawa

Kolano biegacza to dolegliwość, którą należy leczyć kompleksowo z wykorzystaniem kilku metod. Na pewno rehabilitacja kolana powinna zostać oparta o ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda. Dodatkowo fizjoterapia polega na stretchingu przykurczonych mięśni, które powodują nadmierne przyparcie rzepki na kość udową. Do rehabilitacji kolana wprowadza się także zabiegi falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym, co znacznie zmniejsza ból i działa przeciwzapalnie.

W niektórych przypadkach można również dołączyć do rehabilitacji ćwiczenia, które mają za zadanie stabilizować staw biodrowy. Ponadto wykorzystuje się również kinesiotaping, jak również specjalnie wkładki ortopedyczne, które mają na celu korygowanie ustawienia stóp w czasie chodu i biegu. Zapraszamy do naszego gabinetu po kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji kolana.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Kolano biegacza leczenie
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.