Leczenie rehabilitacja wad postawy

Drogi rodzicu, jeżeli wydaje Ci się, że Twoje dziecko miło spędza czas, oglądając telewizję lub grając na komputerze lub konsoli to jesteś w błędzie. Tego typu „relaks” po zajęciach szkolnych ma fatalny wpływ na postawę dziecka i na to, jak będzie się ono czuć i poruszać gdy dorośnie.

Często już siedmo i ośmiolatki poza wadami postawy jak skolioza, hiperlordoza, płaskostopie, czy hiperkifoza (garbienie się) skarżą się na bóle kręgosłupa i bóle kolan. Wszystko to bierze się przede wszystkim ze złych nawyków, niewłaściwej postawy ciała utrzymywanej w ciągu dnia, czasem przez wiele godzin, no i oczywiście z powodu braku zainteresowania ze strony rodziców.

Dziecko w wieku siedmiu, ośmiu, czy dziesięciu lat nie wie, jak prawidłowo dbać o swój układ ruchowy. To od rodziców zależy czy ich potomek będzie zdrowy, czy „wyhodują sobie” kalekę, która jako 20-30 latek będzie regularnie odwiedzała ortopedów i rehabilitantów. Leczenie wad postawy jest również ważne dlatego, że wszelkie skrzywienia kręgosłupa mogą negatywnie wpływać nie tylko na funkcje ruchowe dziecka, ale również zaburzać prawidłowe działanie narządów wewnętrznych, powodować problemy z oddychaniem, układem krążenia, czy układem trawiennym.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Najczęstsze wady postawy

Skolioza – to określenie bocznego skrzywienia kręgosłupa. Można ją dostrzec gołym okiem – patrząc na plecy dziecka od tyłu widać, że kręgosłup nie tworzy linii prostej, tylko jest skrzywiony w prawo lub w lewo. Przyczynami mogą być wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy, zbyt krótka jedna z nóg. Występuje też skolioza nabyta i jest ona najczęściej związana z codziennym noszeniem torby w jednej ręce lub plecaka, jak również z nieprawidłową postawą podczas siedzenia.

Lordoza – jest to wada objawiająca się skrzywieniem kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Obserwując dziecko z profilu widzimy, że ma ono wklęsłe plecy i wystający brzuch. Za najczęstsze przyczyny lordozy uważa się krzywicę, gruźlicę, zwichnięcie biodra czy porażenia mięśni grzbietu.

Hiperkifoza odcinka piersiowego – inaczej garbienie się. Prawdopodobnie najczęstsza postawa wśród dzieci, którą można zaobserwować również u dorosłych. Wystarczy spojrzeć na osobę z profilu by dostrzec „okrągłe plecy” na odcinku piersiowym. Przyczynami kifozy są krzywica lub uraz po dźwignięciu zbyt dużego ciężaru przez dziecko.

Płaskostopie – ma ono bardzo duży wpływ na postawę całego ciała. Właśnie od nieprawidłowego rozkładu ciężaru na stopy podczas stania, chodzenia i biegania biorą się bóle i deformacje kolan, bioder i kręgosłupa. Płaskostopie to bardzo powszechne schorzenie. Na szczęście są na to sposoby – choćby wkładki ortopedyczne, które wykonuje się na zamówienie. Dobrze jednak zrobić wcześniej badanie komputerowe stóp. Stosując wkładki we wczesnym stadium płaskostopia można doprowadzić do cofnięcia deformacji stóp.

leczenie-wad-postawy-u-dzieci

Leczenie wad postawy

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak gdy mamy do czynienia z wadą postawy u dziecka należy bezwzględnie podjąć rehabilitację tam, gdzie są bardzo dobrzy specjaliści. W Body Move do terapii dzieci z wadami postawy wykorzystujemy najlepsze metody fizjoterapii w tym m.in. trening funkcjonalny. Mamy w tym obszarze bogatą wiedzę i wieloletnie doświadczenie.

Dzięki temu potrafimy dobrać precyzyjny, indywidualny program dla każdego naszego pacjenta. Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie dostępnym na rynku. Do każdego naszego pacjenta podchodzimy jak do odrębnego przypadku, no bo w końcu każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na różne rodzaje fizjoterapii i ćwiczenia.

 

Kładziemy też ogromny nacisk na edukację dzieci i rodziców. Niezwykle istotną kwestią w korygowaniu wad postawy jest zmiana trybu życia. Dziecko musi się jak najwięcej ruszać, aby wzmocnić mięśnie i więzadła stabilizujące kręgosłup. Przychodząc do Body Move poza samą fizjoterapią dla dziecka otrzymają Państwo wyczerpujące wskazówki od rehabilitanta na temat tego, jakie sporty dziecko powinno uprawiać, a jakich unikać. Nakłaniamy gorącą by rozpocząć leczenie wad postawy możliwie najwcześniej, dzięki temu szanse na ich pełną korekcję będą dużo większe.

Kształtowanie właściwych nawyków ruchowych w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu. Jeżeli zadba się o prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka, to wyrośnie ono na zdrowego człowieka. Jeżeli natomiast zaniedba się postawę ciała i dopuści do pogłębienia wad postawy, to nie będzie można ich już skorygować u dorosłej osoby. Wszystko w rękach rodziców. Zapraszamy na leczenie wad postawy oparte o trening funkcjonalny i inne metody fizjoterapii na ul. Twardowską 3, w Warszawie.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Masaż z elementami terapii manualnej (30 minut) 120zł

Rehabilitacja wad postawy u dzieci (45 min) 90zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online