Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kręgosłupa / Leczenie rehabilitacja wad postawy

Leczenie rehabilitacja wad postawy

Drogi rodzicu, jeżeli wydaje Ci się, że Twoje dziecko miło spędza czas, oglądając telewizję lub grając na komputerze lub konsoli to jesteś w błędzie. Tego typu „relaks” po zajęciach szkolnych ma fatalny wpływ na postawę dziecka i na to, jak będzie się ono czuć i poruszać gdy dorośnie.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Często już siedmo i ośmiolatki poza wadami postawy jak skolioza, hiperlordoza, płaskostopie, czy hiperkifoza (garbienie się) skarżą się na bóle kręgosłupa i bóle kolan. Wszystko to bierze się przede wszystkim ze złych nawyków, niewłaściwej postawy ciała utrzymywanej w ciągu dnia, czasem przez wiele godzin, no i oczywiście z powodu braku zainteresowania ze strony rodziców.

Dziecko w wieku siedmiu, ośmiu, czy dziesięciu lat nie wie, jak prawidłowo dbać o swój układ ruchowy. To od rodziców zależy czy ich potomek będzie zdrowy, czy „wyhodują sobie” kalekę, która jako 20-30 latek będzie regularnie odwiedzała ortopedów i rehabilitantów. Leczenie wad postawy jest również ważne dlatego, że wszelkie skrzywienia kręgosłupa mogą negatywnie wpływać nie tylko na funkcje ruchowe dziecka, ale również zaburzać prawidłowe działanie narządów wewnętrznych, powodować problemy z oddychaniem, układem krążenia, czy układem trawiennym.

Najczęstsze wady postawy

  • Skolioza – to określenie bocznego skrzywienia kręgosłupa. Można ją dostrzec gołym okiem – patrząc na plecy dziecka od tyłu widać, że kręgosłup nie tworzy linii prostej, tylko jest skrzywiony w prawo lub w lewo. Przyczynami mogą być wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy, zbyt krótka jedna z nóg. Występuje też skolioza nabyta i jest ona najczęściej związana z codziennym noszeniem torby w jednej ręce lub plecaka, jak również z nieprawidłową postawą podczas siedzenia.
  • Lordoza – jest to wada objawiająca się skrzywieniem kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Obserwując dziecko z profilu widzimy, że ma ono wklęsłe plecy i wystający brzuch. Za najczęstsze przyczyny lordozy uważa się krzywicę, gruźlicę, zwichnięcie biodra czy porażenia mięśni grzbietu.
  • Hiperkifoza odcinka piersiowego – inaczej garbienie się. Prawdopodobnie najczęstsza postawa wśród dzieci, którą można zaobserwować również u dorosłych. Wystarczy spojrzeć na osobę z profilu by dostrzec „okrągłe plecy” na odcinku piersiowym. Przyczynami kifozy są krzywica lub uraz po dźwignięciu zbyt dużego ciężaru przez dziecko.
  • Płaskostopie – ma ono bardzo duży wpływ na postawę całego ciała. Właśnie od nieprawidłowego rozkładu ciężaru na stopy podczas stania, chodzenia i biegania biorą się bóle i deformacje kolan, bioder i kręgosłupa. Płaskostopie to bardzo powszechne schorzenie. Na szczęście są na to sposoby – choćby wkładki ortopedyczne, które wykonuje się na zamówienie. Dobrze jednak zrobić wcześniej badanie komputerowe stóp. Stosując wkładki we wczesnym stadium płaskostopia można doprowadzić do cofnięcia deformacji stóp.

Leczenie wad postawy

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak gdy mamy do czynienia z wadą postawy u dziecka należy bezwzględnie podjąć rehabilitację tam, gdzie są bardzo dobrzy specjaliści. W Body Move do terapii dzieci z wadami postawy wykorzystujemy najlepsze metody fizjoterapii w tym m.in. trening funkcjonalny. Mamy w tym obszarze bogatą wiedzę i wieloletnie doświadczenie.

Dzięki temu potrafimy dobrać precyzyjny, indywidualny program dla każdego naszego pacjenta. Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie dostępnym na rynku. Do każdego naszego pacjenta podchodzimy jak do odrębnego przypadku, no bo w końcu każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na różne rodzaje fizjoterapii i ćwiczenia.

Kładziemy też ogromny nacisk na edukację dzieci i rodziców. Niezwykle istotną kwestią w korygowaniu wad postawy jest zmiana trybu życia. Dziecko musi się jak najwięcej ruszać, aby wzmocnić mięśnie i więzadła stabilizujące kręgosłup. Przychodząc do Body Move poza samą fizjoterapią dla dziecka otrzymają Państwo wyczerpujące wskazówki od rehabilitanta na temat tego, jakie sporty dziecko powinno uprawiać, a jakich unikać. Nakłaniamy gorącą by rozpocząć leczenie wad postawy możliwie najwcześniej, dzięki temu szanse na ich pełną korekcję będą dużo większe.

Kształtowanie właściwych nawyków ruchowych w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu. Jeżeli zadba się o prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka, to wyrośnie ono na zdrowego człowieka. Jeżeli natomiast zaniedba się postawę ciała i dopuści do pogłębienia wad postawy, to nie będzie można ich już skorygować u dorosłej osoby. Wszystko w rękach rodziców. Zapraszamy na leczenie wad postawy oparte o trening funkcjonalny i inne metody fizjoterapii.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Leczenie rehabilitacja wad postawy
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.