Uszkodzenie stożka rotatorów

Czujesz kłujący ból w obrębie barku, który w nocy nie daje Ci zasnąć albo Cię wybudza ze snu? Ruchy całą ręką są mocno ograniczone? Możliwe, że uszkodzeniu uległ stożek rotatorów. Jest to grupa ścięgien, które łączą się ze sobą równocześnie pokrywając przód, tył, a także górną powierzchnię stawu ramienno – łopatkowego.

Są trzy rodzaje uszkodzeń stożka rotatorów, co najlepiej jest w stanie określić badanie USG prawidłowo przeprowadzone przez dobrego ortopedę. Najważniejsze to umówić się na wizytę, gdy zauważy się u siebie niepokojące objawy.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Nasilone dolegliwości bólowe, przypominające kłucie zlokalizowane przeważnie po zewnętrznej stronie ramienia, ewentualnie w okolicy przedniej części barku, poza tym częste bóle nocne, które mogą wybudzać to najczęstsze objawy uszkodzenia stożka rotatorów. Wśród innych objawów notuje się osłabienie siły mięśniowej i ograniczenie zakresu ruchu barku, uczucie niestabilności całego stawu, a także asymetria barków.

Przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów

Główną przyczyną uszkodzenia stożka rotatorów są nawarstwiające się mikrourazy. Najczęściej dolegliwość dotyczy ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego w obrębie jego przyczepu. Poza tym w bezpośredniej styczności ze stożkiem rotatorów znajduje się ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia, które także jest często objęte procesem chorobowym. Wielokrotne rzuty, wymachy górnymi kończynami to główne przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów u sportowców takich dyscyplin jak siatkówka, squash, tenis badminton, pływanie, piłka ręczna. Niestety omawiana kontuzja zdarza się także u zwykłych ludzi.

uszkodzenie-stozka-2

Uszkodzenia stożka rotatorów leczenie

Ortopeda z doświadczeniem stawia diagnozę w oparciu o diagnostykę funkcjonalną, lokalizację objawów bólowych i analizę badań obrazowych. Zdjęcie rentgenowskie umożliwia określenie przyczyny uszkodzenia, z kolei rezonans magnetyczny lub badanie USG pozwala ocenić stan uszkodzonych ścięgien i obecność zwapnień.
Na początku leczenia prowadzi się terapię przeciwbólową. W naszym gabinecie zamiast środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych leczymy pacjentów falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym.

W obu przypadkach są to terapie, których celem jest pozbycie się stanu zapalnego, bólu i szybki powrót do zdrowia. W miarę ustępowania dolegliwości można wdrożyć również ćwiczenia wzmacniające mięśnie i stabilizujące staw, konieczne jest także rozciąganie przykurczonych mięśni.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Fala uderzeniowa / Laser HILT - zabieg 55zł

Pakiet 5 zabiegów 250zł 275zł

Pakiet 10 zabiegów 450zł 550zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online