Zamrożony bark leczenie

Odczuwasz przeszywający ból w obrębie barku, który nasila się w nocy? Wykonywanie codziennych czynności, jak czesanie włosów, czy prowadzenie samochodu sprawia Ci trudność ze względu na ograniczenie ruchów i dolegliwości bólowe? Możesz cierpieć na tzw. „zamrożony bark”.

To inaczej zrostowe zapalenie torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Jest to schorzenie, które nie ma nic wspólnego z niskimi temperaturami, a jedynie nawiązuje do braku możliwości wykonywania ruchów ręką w stawie barkowym. Jest to dolegliwość, z którą koniecznie należy udać się do ortopedy.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Zamrożony bark przyczyny

Przyczyny „zamrożonego barku” nie są do końca jasne. Niekiedy schorzenie pojawia się wtórnie w wyniku urazów, unieruchomienia albo też przebytych operacji w obrębie stawu barkowego. Zapalenie torebki stawowej, zapalenie ścięgien stożka rotatorów, zapalenie kaletki podbarkowej, jak również odkładanie złogów wapniowych w ścięgnach i kaletce podbarkowej oraz przyczyny hormonalne, autoimmunologiczne, specyficzna praca polegająca na powtarzających się określonych ruchach – to wszystko może prowadzić do „zamrożonego barku”.

Objawy zamrożonego barku

Jakie są objawy zamrożonego barku? Przede wszystkim silny, wręcz rwący ból najczęściej w przedniej i górnej części barku, nasilający się głównie w trakcie spoczynku. Ból może promieniować także do szyi lub ramienia. Zauważalne, bolesne ograniczenie wykonywanych czynności jak szczotkowanie włosów, kierowanie samochodem, czy sięganie po portfel do tylnej kieszeni spodni. Dolegliwościom mogą również towarzyszyć uczucie sztywności i tarcia podczas prób ruchu barkiem.

zamrożony bark leczenie

Zamrożony bark – leczenie

Ból i ograniczenie ruchomości w stawie ramiennym to zawsze powód do niepokoju, dlatego konieczna jest wizyta u ortopedy, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, zrobi badanie fizykalne, a także USG chorego barku. Nie podjęcie fachowego leczenia może prowadzić do stałego ograniczenia sprawności całej obręczy barkowej. Zachowawcze metody leczenia zamrożonego barku ograniczają się do farmakoterapii oraz wielomiesięcznej rehabilitacji.

Najczęściej ortopeda przepisuje zabiegi fizykoterapeutyczne, których celem jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego w obrębie barku. Dobre rezultaty osiąga się w trakcie terapii falą uderzeniową, często przeprowadzaną w połączeniu z laserem wysokoenergetycznym.

W leczeniu zamrożonego barku z zabiegów fizykoterapeutycznych stosuje się także krioterapię, ultradźwięki, jonoforezę i pole magnetyczne. Ważną rolę odgrywa masaż chorego stawu oraz specjalnie dobrane ćwiczenia. Zamrożony bark można również okleić elastycznymi plastrami (kinesiotaping). By dobrać optymalne leczenie konieczna jest wizyta u ortopedy, który postawi diagnozę i rozpisze rehabilitację dostosowaną pod pacjenta.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Fala uderzeniowa / Laser HILT - zabieg 55zł

Pakiet 5 zabiegów 250zł 275zł

Pakiet 10 zabiegów 450zł 550zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online