Zespół trzaskającego biodra

Słyszysz niebolesne, ale głośnie trzaski lub przeskakiwanie w biodrze w trakcie ruchu? To prawdopodobnie zespół trzaskającego biodra. Na to schorzenie składają się często zwyrodnienia wynikające z wieku, wad anatomicznych, a także urazy i stany zapalne. Na początku i w fazie rozwoju choroba nie daje dolegliwości bólowych, jedynie dyskomfort. Dopiero późnej pojawia się silny ból biodra, który utrudnia chodzenie.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Przyczyny „trzaskającego biodra”

Skąd się bierze owo charakterystyczne trzeszczenie? Odpowiada za nie konflikt tkanek miękkich z występującymi elementami kostnymi. Z czym to jest związane? A na przykład z przebytymi urazami biodra, zabiegami chirurgicznymi w obrębie biodra, jego wadami anatomicznymi, stanami zapalnymi, chorobą zwyrodnieniową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także niektórymi wadami postawy, jak również przeciążeniem w wyniku uprawiania sportu.

Ze względu na mnogość przyczyn związanych z zespołem trzaskającego biodra należy umówić się na wizytę do dobrego ortopedy. Tylko lekarz-specjalista mając nowoczesny sprzęt diagnostyczny, wiedzę i wiele lat praktyki będzie w stanie postawić precyzyjną diagnozę.

Objawy zespołu trzaskającego biodra

Do głównych objawów charakterystycznych dla zespołu trzaskającego biodra możemy zaliczyć: okresowe, w zasadzie bezbolesne, ale słyszalne przeskakiwanie lub trzaskanie, ponadto uczucie dyskomfortu, mogą pojawić się też dolegliwości bólowe okolicy stawu w zaawansowanej postaci schorzenia, jak również utrudnione chodzenie lub szybka męczliwość.

zespół trzaskającego biodra

Leczenie zespołu trzaskającego biodra

Leczenie trzaskającego biodra obejmuje głównie rehabilitację biodra i farmakoterapię, co w większości przypadków pozwala osiągnąć dobre rezultaty. Wykonuje się zabiegi fizykoterapeutyczne jak laseroterapia, ultradźwięki i pole magnetyczne – ich celem jest zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich w obrębie stawu. W przypadku gdy występuje obrzęk zaleca się wykonywanie krioterapii miejscowo na chory staw, a w przypadku dolegliwości bólowych można zastosować jonoforezę z lekiem przeciwbólowym. Dobre rezultaty daje leczenie falą uderzeniową oraz laserem HILT, który wzmacnia efekty terapeutyczne.

Zabiegi te stosowane są w przewlekłych schorzeniach tkanek miękkich – dzięki nim następuje poprawa metabolizmu chorej tkanki, zmniejszenie napięcia oraz redukcja bólu i zmęczenia. Leczenie zachowawcze dopełnia masaż tkanek miękkich, a także ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające z rehabilitantem. Jeżeli jednak leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych skutków wówczas wskazane jest leczenie operacyjne, która wykonuje się metodą.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online