Zapalenie gęsiej stopki leczenie

Jest to zapalenie przyczepu 3 mięśni: mięśnia krawieckiego, mięśnia smukłego i mięśnia półścięgnistego. Skąd nazwa „zapalenie gęsiej stopki”? Od kształtu przyczepu, który swoim wyglądem przypomina błonę między palcami gęsi.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Zapalenie gęsiej stopki przyczyny

Najczęściej z tą dolegliwością zmagają się sportowcy – zawodowi i pół zawodowi, jak kolarze, koszykarze, biegacze, pływacy. Przede wszystkim zapalenie gęsiej stopki bierze się z błędów treningowych, jak choćby źle dobranego obuwia sportowego, braku rozgrzewki, nieprawidłowej techniki ćwiczeń, jak i przetrenowania. W przypadku, gdy pacjent miał w przeszłości urazy w obrębie stawu kolanowego albo choroby lub wady układu kostno-stawowego ryzyko zapalenia gęsiej stopki wzrasta. Narażeni na zapalenie gęsiej stopki są również chorzy na cukrzyce, czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także osoby otyłe.

zapalenie gęsiej stopki

Zapalenie gęsiej stopki – objawy

Podobnie jak przy większości stanów zapalnych w obrębie stawów także i przy zapaleniu gęsiej stopki głównym objawem jest ból, najczęściej odczuwalny poniżej kolana, po jego wewnętrznej stronie. Ból może się nasilać w trakcie zgięć i wyprostów kolana. Poza uczuciem bólu pojawia się miejscowy obrzęk, da się także wyczuć wzmożone napięcie mięśni w obrębie stawu kolanowego. By rozpoznać zapalenie gęsiej stopki niezbędna jest wizyta u ortopedy, który wykona badanie fizykalne i zrobi testy funkcjonalne mięśni w obrębie stawu kolanowego. Wskazane byłoby również wykonanie USG kolana.

Zapalenie gęsiej stopki – leczenie

Gdy pojawi się obrzęk w obrębie kolana należy stosować okłady z lodu i jak najszybciej umówić się na wizytę u ortopedy. W zależności od stanu dolegliwości ortopeda może zalecić niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także kinesiotaping. Doskonałe efekty w leczeniu stanów zapalanych i rehabilitacji kolana daje terapia falą uderzeniową oraz laserem wysokoenergetycznym HIL.

Właśnie te dwie formy zabiegów świetnie radzą sobie z obrzękami, bólem, poprawiają wydzielanie kolagenu, co sprzyja regeneracji tkanek miękkich. Rehabilitacja kolana przeprowadzana przez fizjoterapeutę powinna być oparta o ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie. Na czas leczenia warto przerwać aktywność fizyczną, ewentualnie ograniczyć ją do spacerów.

zapalenie gęsiej stopki

Okazje cenowe

Polecamy również:

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Twardowska 3
01-810 Warszawa
Bielany, Żoliborz, woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00

Zadzwoń teraz